Sürgündeki siyasetçilerden cezalara tepki: Siyasal ve ahlakî görevimizdir

Sürgündeki HDP'li siyasetçiler, Kobanê Davası'ndaki cezalara tepki göstererek, "Kobanê ile dayanışmayı bir siyasal ve ahlakî görev olarak görüyoruz" dedi. Siyasetçiler, Avrupa'ya yaptırım çağrısında bulundu.

Sürgündeki HDP'li siyasetçiler tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Kobanê Kumpas Davası'nda yargılanan eşbaşkanlarımıza, aralarında bizlerin de olduğu milletvekillerimiz ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerimize verilen hukuksuz ve zalimane cezaları kuvvetle reddediyor ve tanımıyoruz. Bu ve diğer düzmece davalarda mahkûm edilen ve yargılamaları süren tüm yoldaşlarımız özgürlüklerine kavuşana kadar hak ve adalet mücadelemizi durmaksızın sürdürme kararlılığımızı duyuruyoruz" denildi.

Açıklamada şunlar belirtildi:

"Kobanê Kumpas Davası 6-8 Ekim 2014 “Kobanê Protestoları”ndan 7 yıl sonra, AKP- MHP faşist iktidar ortakları HDP’nin kapatılması maksadıyla Anayasa Mahkemesi’nde açılmasını planladığı davaya dayanak oluşturmak üzere, Emniyet Genel Müdürlüğü, Terörle Mücadele (TEM) Şubesi’nin yol göstericiliğinde imal edilmiş bir tertipten başka bir şey değildi. Dava savcısına hitaben yazıldıktan sonra dosyada unutulmuş TEM yazısı, hedef alınan 7 milletvekili ve 91 diğer 'şüpheli'ye kapatma davasında kanıt oluşturmak üzere 'şiddet içeren suçlar' atılması tavsiyesini içeriyordu ve iddianame bu tavsiyeleri harfiyen yerine getirdi.

 Bu iddialar öylesine çürük, öylesine düzmece, öylesine temelsizdi ki, 16 Mayıs’ta açıklanan kararında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, 6-8 Ekim 2014 günlerinde meydana geldiği iddia edilen ve çoğu HDP’li 37 yurttaşın ölümüyle sonuçlanan saldırılar ve tahribat dolayısıyla yargılananlara yöneltilen suçlamaların esasen düzmece olduğunu itiraf etmek ve bu suçlamalar altındaki bütün HDP’lilerin beraatına hükmetmek zorunda kaldı.

 Savcılığın bu tertiple HDP arasında kurabildiği tek bağlantı 6 Ekim 2014’te HDP Genel merkezi Twitter hesabından atılan 'Kobanê’de durum son derece kritiktir. AKP iktidarının ambargo tutumunu protesto için halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye davet ediyoruz' mesajıydı ve AİHM Büyük Dairesi HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusu üzerine bu mesajın suç oluşturmadığına ve ifade özgürlüğü kapsamı içinde kaldığına hükmetmişti.

 Ne var ki, Ankara’daki mahkeme, Erdoğan’ın medyadan vermekte beis görmediği talimatı doğrultusunda AİHM kararını çiğnemekte duraksamadı. HDP’li siyasetçileri bu mesaj dolayısıyla 'devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik bir fiil işlemek'ten ve 'gizli tanık' beyanlarına dayanarak 'örgüt yöneticiliği veya üyeliği'nden ve bu davayla birleştirilmiş çeşitli demeçler dolayısıyla 'örgüt propagandası'ndan on yıllarca hapis cezasına mahkûm etti. HDP’li seçilmişler, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında, kendilerini seçenlere karşı yerine getirmekle yükümlü oldukları demokratik görevlerinin hakkını verdikleri, herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması amacından ayrılmadıkları ve elbette devletin savaş politikalarına karşı müzakere ve barışı savundukları için cezalandırıldılar. Bu meşru olmayan hükümle, seçme ve seçilme haklarımız bu kez bir mahkeme tarafından hoyratça gasp edildi.

Kobanê Kumpas Davası süreci ve hükmedilen cezalar, Türkiye’nin düzeninin 31 Mart seçimleriyle toplumun ortaya koyduğu değişim iradesine ve Kürtlerin talepleri etrafında belirginleşen demokratik yönelişe meydan okumayı sürdürdüğünün ve rejimin otokratik karakterinde kendiliğinden değişim beklentilerinin gerçekçi bir temelden yoksunluğunun da bir göstergesidir. Bu vesileyle işaret etmek isteriz ki, Türkiye’deki tek adam yargısının, AİHM kararlarına rağmen ve bu kararları çiğnediğini ilan ederek verdiği cezalar, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Ankara’nın AİHM kararlarının icrasını sağlamaktaki aczinin de eseridir.

Bununla birlikte IŞİD’e karşı Kobanê direnişinde ve sonrasında görüldüğü gibi, rejimin çözümsüzlükte ısrarı, halkların tarihsel taleplerinin gerçekleşmesini ancak bir süreliğine geciktirebilir. Kobanê Davası kararının tıpkı Gezi Davası gibi Türkiye ve uluslararası kamuoyu vicdanında hiçbir karşılık bulamamış olması, bu hukuken çökmüş siyasi davayı arkalayan siyasetin de yargısı ve yürütmesiyle çökmeye mahkûm olduğunun en önemli belirtisidir.

 Biz aşağıda imzası bulunan sürgündeki HDP’li seçilmişler, Kobanê Kumpas Davası kararları karşısında, HDP’nin 'Kobanê’de IŞİD soykırımına karşı mücadele' çağrısına kalben katıldığımızı, Kobanê ile dayanışmayı bir siyasal ve ahlakî görev olarak gördüğümüzü, halklarımızın bizlere özgürlük ve adalet için verdiği görevin bir sefere mahsus olmadığı, özgürlük ve adalet herkes için sağlanana, yoldaşlarımız özgürlüklerine, halklarımız demokrasi ve kendi kaderini tayin hakkına kavuşana kadar her düzeyde ve her zeminde mücadeleye devama kararlı olduğumuzu duyururuz.

 Kobane Kumpas Davası kararının hukukun inkârı, Kürtlerin demokratik siyasetten tasfiyesine ve Kürt Sorununun çözümsüzlüğünde yönelik bir siyasal karar olduğu kuşkusuzdur. Karar bu yönüyle yalnızca IŞİD’e karşı mücadele edenleri cezalandırmakla kalmıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin IŞİD ve türevi selefi çete ve örgütlerine sahip çıkan politik çizgisinin halen sürdürüle geldiğini ifade ediyor. Dolayısıyla, Kobanê Kumpas Davası kararı IŞİD’in 'dar-ül harb' ilan ettiği bütün toplumlar için de bir tehdide can veriyor. Bu bağlamda, BM, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ve üye hükümetleri Avrupa Komisyonu'nun 2023 Türkiye Raporu'nda da vurgulandığı üzere, Kürt meselesinin çözüme kavuşturulması ve kalıcı bir çözüme ulaştırılması hedefiyle inandırıcı bir demokratik ve siyasi barış sürecinin yeniden başlatılmasında rol üstlenmeleri ve doğrudan doğruya Erdoğan hükümetince verilmiş olan bu karara karşı gündemlerindeki yaptırımları uygulamaya koymaya çağırıyoruz."

İMZACILARIN LİSTESİ

İmzacıların isimleri şöyle:

"Ali Atalan
25. Dönem HDP Batman ve 26. Dönem HDP Mardin Milletvekili

Ayşe Acar Başaran
25, 26 ve 27. Dönem Batman Milletvekili

Bedia Özgökçe Ertan
26. ve 27.Dönem Van Milletvekili

Besime Konca
26. dönem Siirt Milletvekili

Demir Çelik
24. Dönem Muş Milletvekili

Dilan Dirayet Taşdemir
25, 26 ve 27. Dönem Ağrı Milletvekili

Dilek Öcalan
25 ve 26. Dönem Urfa Milletvekili

Ertuğrul Kürkçü
24. dönem Mersin milletvekilleri ve 25 ve 26. Dönem Izmir Milletvekili

Fatma Kurtulan
23. dönem Van milletvekili

Feleknas Uca
25, 26 dönem Diyarbakır Milletvekili ve 27. dönem Batman Milletvekili

Ferhat Encü
25. ve 26. dönem Şırnak Milletvekili

Faysal Sarıyıldız
24. 25. ve 26. Dönem Milletvekili

Hasip Kaplan
23. ve 24. Dönem Şırnak Milletvekili

Hatip Dicle
19. Dönem Diyarbakir Milletvekili

Hişyar Özsoy,
25. ve 26. dönem Bingöl Milletvekili ve 27. dönem Diyarbakır Milletvekili

Leyla Birlik
25. ve 26. dönem Şırnak Milletvekili

Lezgin Botan
25 ve 26 dönem Van Milletvekili

Kemal Aktaş
24. dönem Van Milletvekili

Mehmet Emin Adıyaman
25. ve 26. Dönem Iğdır Milletvekili

Musa Farisoğulları
27. dönem Diyarbakır Milletvekili

Nihat Akdoğan
25. ve 26. Dönem Hakkari Milletvekili

Nuran İmir
27. dönem Şırnak Milletvekili

Nursel Aydoğan
24. 25. ve 26. dönem Diyarbakır Milletvekili

Osman Baydemir
25. ve 26. Dönem Urfa Milletvekili

Pero Dundar
27. dönem Mardin Milletvekili

Remziye Tosun
27. dönem Diyarbakır Milletvekili

Saadet Becerekli
25 ve 26. Dönem Batman Milletvekili

Selim Sadak
19. dönem Şırnak Milletvekili

Selma Irmak
24. dönem Şırnak Milletvekili ve 25. ve 26. Dönem Hakkari Milletvekili

Serpil Kemalbay
27. dönem İzmir Milletvekili

Sibel Yiğitalp
25 ve 26. dönem Diyarbakır Milletvekili

Tuğba Hezer Öztürk
25 ve 26. dönem Van Milletvekili

Yurdusev Özsökmenler
25. Dönem Van Milletvekili

Ziya Pir
25 ve 26. dönem Diyarbakır Milletvekili
Hüsamettin Zenderlioğlu

24. dönem Bitlis Milletvekili

Osman Özçelik

23. dönem Siirt Milletvekili

Filiz Koçali
HDP eş genel başkan yardimcisi

Metin Tekçe
Hakkari Belediye Eş-başkanı

Hüseyin Yılmaz
Ağrı Belediye Eş-başkanı

Fırat Anlı
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş-başkanı

Hatice Çoban
Van Büyükşehir Belediye Eş-başkanı

Cemile Eminoğlu
Bismil/Diyarbakır Belediye Eş-başkanı

Zülküf Karatekin
Kayapınar/Diyarbakır Belediye Eş-başkanı

Nejdet Atalay
Batman Belediye Eş-başkanı

Fatma Şık
Sur/Diyarbakır Belediye Eş-başkanı

Nadir Bingöl
Ergani/Diyarbakır Belediye Eş-başkanı

Şükran Sincar
Uludere/Şırnak Belediye Eş-başkanı

Cemal Özdemir
Sur/Amed Belediye Eş-başkanı

Yüksel Baran
Bağlar/Diyarbakır Belediye Eş-başkanı

Leyla İmret
Cizre/Şırnak Belediye Eş-başkanı

Veysel Keser
İpekyol/Van Belediye Eş-başkanı

Rukiye Baran
Çınar/Diyarbakır Belediye Eş-başkanı

Ayten Sezgin
Veyselkarani/Bitlis Belediye Eş-başkanı

Nezahat Ergüneş
Bostaniçi/Van Belediye Eş-başkanı

Abdullah Demirbaş
Sur/Diyarbakır Belediye Eş-başkanı

Hasan Basri Fırat
Hınıs/Erzurum Belediye Eş-başkanı

Hüseyin Güneş
Varto/Muş Belediye Eş-başkanı

Burhan Kocaman
Karakoçan/Elazığ Belediye Eş-başkanı

Nuran Atlı
Mazıdağ/Mardin Belediye Eş-başkanı

Abdurrahman Zorlu
Hani/Diyarbakır Belediye Eş-başkanı

Yüksel Bodakçı
Silvan/Diyarbakır Belediye Eş-başkanı

Gülay Peker
Hınıs/Erzurum Belediye Eş-başkanı

Zilan Aldatmaz
Saray/Van Belediye Eş-başkanı

Şuna Atabay
Çaldıran/Van Belediye Eş-başkanı

Emrullah Cin
Viranşehir/Ş.Urfa Belediye Eş-başkanı

Semira Varlı
Van İl Genel Meclisi."