Avrupa’daki havayolu işçileri greve gidiyor

Düşük ücretli İrlandalı havayolu şirketi Ryanair personelini temsil eden sendikalar, hafta sonu greve gidiyor. Birçok Avrupa ülkesinde uçuşların iptal edilmesi bekleniyor.

Sendikalar Belçika, İspanya, Fransa, İtalya ve Portekiz’de bu Cuma gününden itibaren grev kararı aldı. Kötü çalışma koşullarına tepki gösteren sendikalar ücret artışı talep ediyor.

Belçika, İspanya ve Portekiz’de grev 24 Haziran itibariyle başladı, 26 Haziran Pazar gününe kadar devam edecek

Fransa’da ise 25 Haziran’da başlayacak, pazar günü sona erecek.

Ryanair patronu Michael O’Leary Salı günü yaptığı açıklamada grevlerin şirketin faaliyetleri üzerinde “hiçbir etkisi” olmayacağını iddia etti. Ancak bu hafta onu için Brüksel havalimanından onlarca kalkış şimdiden iptal edildi.

Brussels Airport, sadece bu Cuma günü öngörülen 34 uçuştan 10’unun iptal edildiğini duyurdu. Hafta sonu için ise uçuşların üçte birinin iptal edileceği açıklandı.

Cumartesi gününden itibaren Ryanair uçaklarının iniş ve kalkış yaptığı Marsilya, Toulouse, Beauvais ve Bordeaux havalimanlarında da uçuş iptallerinin olacağı ifade edildi.

12 ve 13 Haziran’daki grevlerin ardından Ryanair yönetimi 17 Haziran günü sendikalarla müzakereye çağırmıştı.

Personel sendikası SNPNC delegesi Damien Mourgues, müzakerelerden sonuç alınmazsa 14 Temmuz civarı yeniden greve gidebilecekleri uyarısında bulundu.

Ryanair grevleri, Avrupa hava taşımacılığı sektöründeki personelin daha geniş sosyal taleplerinin bir parçası olarak ifade ediliyor.

BAŞKA ŞİRKETLER DE GREVE GİDİYOR

Fiyat enflasyonu bağlamında, Avrupa'daki bazı sendikalar, özellikle ücretlerdeki artışı tartışmak için bir sosyal diyalog başlatılmasını istiyor.

Pilotlar sendikası Alter tarafından 25 Haziran Cumartesi günü Air France-KLM bünyesinde greve gidileceği ilan edildi.

Sendika, Paris’teki Charles-de-Gaulle ve Orly havalimanları ile "potansiyel olarak Toulouse, Nice ve Marsilya" havaalanlarının grevden etkilenebileceğini belirtiyor.

SNPNC ayrıca yaz aylarında Transavia şirketinin personeli tarafından da bir grev planlıyor. Pazartesi günü, Avrupa Taşımacılık İşçileri Federasyonu "havayolu endüstrisinin karşı karşıya olduğu kaos yaz boyunca daha da kötüleşecek" diye uyarmıştı.