Dağlık Karabağ tamamen boşalıyor

Dağlık Karabağ’da pazartesi günü bir yakıt deposunda meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 170’e yükseldi. Bölgeden göç edenlerin sayısı ise 85 bini aştı.

Etnik temizlik endişesiyle Dağlık Karabağ’da onbinlerce kişinin Ermenistan’a göç ettiği bir sırada yakıt deposunda meydana gelen patlamada bilanço daha da ağırlaştı.

Dağlık Karabağ İçişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada patlamanın ardından şimdiye kadar 170 kişinin yanmış cesedini bulduklarını bildirdi. Bakanlık, cenazelerden kalanların Adli Tıp’a gönderildiğini belirtti.

GÖÇ EDENLERİN SAYISI 85 BİNİ AŞTI

Azerbaycan’ın 20 Eylül’deki işgal saldırısından sonra Dağlık Karabağ’dan Ermenistan’a mülteci akışı kitlesel şekilde devam ediyor. 120 bin nüfuslu Dağlık Karabağ’dan Ermenistan’a ulaşanların sayısının 85 bini aştığı bildirildi.

Azeri hükümeti ve Rusya, Ermenilerin kaçması için "hiçbir neden görmediklerini" iddia ediyor.

Ancak Dağlık Karabağlılar Azerilerin iktidarı ele geçirmesi nedeniyle geleceklerinden endişe ediyor. Erivan ise Bakü'yü etnik temizlik yapmakla suçluyor. Sanal ağlarda yayınlanan görüntülerde de Azeri askerlerin yoğun bir şekilde yağma faaliyetlerinde bulunduğunu gösteriyor.

PAŞİNYAN: BÖLGEDE ERMENİ KALMAYACAK

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan perşembe akşamı yaptığı açıklamada, "Ermenilerin Dağlık Karabağ'dan göçü devam ediyor” derken, birkaç gün içinde bölgede artık Ermeni kalmayacağını öngördüklerini söyledi.

DAĞLIK KARABAĞ CUMHURİYETİ KENDİSİNİ FESHETTİ

Tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Dağlık Karabağ Cumhuriyeti de 28 Eylül Perşembe günü yaptığı açıklamada, Azerbaycan’ın son işgal saldırısı ardından, 1 Ocak 2024’ten itibaren kendisini ve tüm kurumlarını feshetme kararı aldıklarını bildirdi.

Ermeni çoğunluklu Dağlık Karabağ 1921 yılında Sovyet iktidarı tarafından Azerbaycan’a bağlanmıştı. Bu bölgenin kontrolü için bu bölge, Kafkasya'nın eski Sovyet cumhuriyetleri, Azerbaycan ve Ermenistan arasında daha önce iki savaş yaşandı. İlki1988'den 1994'e kadar sürdü ve 30 bin kişi hayatını kaybetti. İkincisi 2020 sonbaharında yaşandı ve 6 bin 500’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Son işgal saldırısı 20 Eylül’de ani bir şekilde gerçekleşti. 24 saat sonra, Dağlık Karabağ, silah bırakmayı ve bölgenin Azerbaycan’a entegrasyonu için müzakerelerde bulunmayı kabul etti.