AKP'lilerin katlettiği Şenyaşarlar anıldı

AKP'li milletvekilinin yakınları tarafından katledilen Şenyaşarlar mezarları başında anıldı.

ŞENYAŞARLAR ANILDI

Riha'nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP'nin eski Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından katledilen Esvet Şenyaşar ile çocukları Adil ve Celal Şenyaşar, ölümlerinin 6'ncı yıl dönümünde mezarları başında anıldı. Pirsûs merkezdeki Asri Mezarlığı'nda yapılan anmaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, katliamda eşi ve iki oğlunu kaybeden Emine Şenyaşar ile çok sayıda kişi katıldı.

KATİLLERİ KORUDULAR

Anne Emine Şenyaşar, yakınlarının mezar başında uzun bir süre ağıt yaktı. Anma sonrası mezarlık önünde konuşan Tülay Hatimoğulları, yaşananların katliam olduğunu söyledi. Anne Şenyaşar'ın yıllardır devam eden adalet mücadelesini anlatan Tülay Hatimoğulları, katliama dair süren dava sürecine de değindi ve şöyle dedi: "Seçim döneminde AKP milletvekili adayı ailesiyle birlikte Şenyaşar Ailesi'nin işyerine gelerek sözüm ona seçim propagandası için gelerek tehdit ve hakaret edercesine, ve daha sonra katliamla neticelenecek katliam süreci onlar başlattı. Bu süreç başladığı andan itibaren işyerlerindeki kamera kayıtlarını ortadan kaldırılır. Daha sonra baba Şenşayar’ın katledildiği hastane kayıtlarını ortadan kaldırdılar. Kolluk başta olmak üzere AKP teşkilatı ve milletvekili seçilmiş olan zat sorumludur. Bütün delilleri bilerek kararttılar. Şimdi Emine annenin iki evladı mezarda, eşi mezarda ama bir oğluna da neredeyse ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmiş."

Katliamdan yaralı kurtulan Fadıl Şenyaşar’ın cezalandırıldığına dikkat çeken Tülay Hatimoğulaları, Anne Emine Şenyaşar'ın Ankara'da devam ettirdiği Adalet Nöbeti mücadelesinin yanında olduklarını vurguladı, "Buradan Adalet Bakanı da duysun; gerçekleşen bu katliamda bakanlık olarak kendilerine bağlı olan yetkililer olarak izleyici kaldılar. Delillerin tek tek karartılmasına, çalınmasına, saklanmasına izleyici kaldılar" diye kaydetti.

Tülay Hatimoğulları, "Kürt halkı dün diz çökmedi, bugün de çökmeyecek. Barış Anneleri, Adalet nöbetçisi analarımız ve Emine anamız gibi analar bu mücadeleyi halkla birlikte sırtlamıştır. Şenyaşar ailesinin ve Emine ananın bütün haklı taleplerinin yanında olduğumuzu ve bu mücadeleyi birlikte vereceğimizin altını çizmek istiyorum. Şu duygumu paylaşarak sözlerimi tamamlayacağım; biraz önce mezardaydık. Emine ananın kaybettiği 3 can yan yana. İki oğlu ve diğer yanda eşi. Emine ana en fazla göz yaşını küçük oğlunun mezarının başında döktü. Diğer çocuğuna döndü hangi birine yanayım diye bir duygu ve feryat içindeydi. Bu duygu ve feryadı bütün Türkiye duysun. Muhalefet, yetkililer duysun ve gereken yapılsın. Emin ananın haklı talebi yerine getirilsin. Cezaevinde bulunan çocuğu ile ilgili haklı talebi yerine getirilsin" ifadelerini kullandı.

'KATİL ERDOĞAN'IN ARKASINA SAKLANDI'

Katliamda yaralanan DEM Partili Milletvekili Ferit Şenyaşar, “Bu katliam ailemiz nezdinden bütün Kürt halkına yapılmıştı. Bu katliam yapılırken yüzlerce polis izledi. Bu katliamı yapan AKP’nin eski bir milletvekili katildir. Bu katil ve azmettiren kişi yargı tarafından cezalandırılmasa da halkın gönlünde cezalandırılmış ve Suruç dışında bir yerde saklanıyor. Bu katliamın arkasında aynı zamanda zalim Erdoğan vardır. Katliamı yapan şahıs Erdoğan’ın arkasına saklanmıştır. Bunun için yargı işlemiyor. Erdoğan’ın iktidarı düştüğünde katliamı yapan kişi ve göz yuman herkes yargılanacaktır. Hak ettikleri cezayı çekecekler. Biz gücümüzü halkımız ve haklılığımızdan alıyoruz. Hiçbir güç Erdoğan’ı devirmese de annelerin ahı devirecektir. O güne kadar mücadelemiz devam edecek” şeklinde konuştu.