HPG: Türk ordusu kimyasal silah ve yasaklı bombalarla saldırdı

Zap’ta derin bir sıkışma ve taktik tıkanıklık yaşayan işgalci ordu yine yasaklı patlayıcılara, kimyasal gazlara ve taktik nükleer bombalara başvurarak sonuç almaya çalışmaktadır. Son günlerde Girê Amediyê ve Girê Cûdî'de savaş suçu işlemektedir.

HPG, “Elindeki tüm savaş silahlarını Zap’taki Direniş Alanlarına ve savaş tünellerine karşı kullanan işgalci Türk ordusu sonuç alamadı. Savaş uçaklarından saldırı helikopterlerine, tanklardan obüs ve toplara, ağır silahlardan orta otomatik silahlara kadar sürekli bir biçimde gerilla mevzilerini bombalamasına rağmen tüm düşman saldırıları boşa çıkarıldı. Yeni dönem gerillasının taktikleri, bunları uygulama düzeyi ve sürekli eylem geliştiren performansı karşısında ağır darbeler alıp, kendisini koruyamaz hale geldi. Çareyi 9 Eylül’de işgal saldırılarını Girê Amediyê hattından Metîna’ya doğru genişletmekte bulan işgalci ordu, işbirlikçi ihanetçilerin desteğini almasına rağmen burada da istediği sonucu alamadı. Zap’ta derin bir sıkışma ve taktik tıkanıklık yaşayan işgalci ordu yine yasaklı patlayıcılara, kimyasal gazlara ve taktik nükleer bomba kullanımına başvurarak sonuç almaya çalışmaktadır. Son günlerde Girê Amediyê ve Girê Cûdî Direniş Alanları’nda bu temelde saldırılar geliştirip savaş suçu işlemektedir. Tüm yurtsever halkımızı ve kamuoyunu Türk ordusunun işlediği bu savaş suçları hakkında bilgilendiriyor, duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.

HPG açıklamasında, “Kurdistan Özgürlük Gerillası, işgalci ordunun tüm saldırılarına ve insanlık dışı yönelimlerine karşı büyük cesaret ve fedai ruhla cevap vermekte, her gün eylemsellik içinde olup işgalcilere ağır darbe vurmaktadır. Güçlerimiz Zap, Metîna ve Xakurkê’de işgalcilere dönük gerçekleştirdiği eylemlerde; 4 işgalci cezalandırıldı. Ayrıca 1 A4 silahı ve mevzisi imha edilirken, 1 obüs silahı da darbelendi” denildi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, gerçekleştirilen eylem ve işgal saldırılarına ilişkin şu ayrıntıları paylaştı:

“Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi;

29 Eylül saat 08:50’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ait obüs silahı vurularak darbelendi.

29 Eylül saat 19:30’da Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler suikast taktiği ile hedeflenerek vuruldu ve 1 işgalci cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

Metîna bölgesi;

27 Eylül saat 20:45’te Girê Çarçel Direniş Alanı’ndaki işgalciler ağır silahlar ile vurularak darbelendi. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

Xakurkê bölgesi;

28 Eylül saat 07:50’de Girê Şehîd Derwêş Alanı’ndaki işgalcilere ait A4 silah mevzisi ağır silahlar ile hedeflenerek vuruldu. Bu eylemde 1 A4 silahı ve mevzisi tümden imha edilirken, mevzi içindeki 3 işgalci de cezalandırıldı. Bu eylem YJA Star güçlerimizce gerçekleştirildi.

İşgalci TC ordusunun kimyasal silah, yasaklı patlayıcı ve taktik nükleer bomba ile gerçekleştirdiği saldırılar;

24 ve 25 Eylül Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki savaş tünellerine karşı kırmızı renkte kimyasal silah kullanıldı. Aynı günlerde Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki savaş tünelleri 1 kez taktik nükleer bomba ile bombalandı ve 1 kez de kimyasal silah kullanıldı.

29 Eylül saat 07:20’de Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki savaş tünelleri 1 kez yasaklı patlayıcılar, 3 kez de patlayıcı yüklü dronlar ile bombalandı.

30 Eylül saat 05:40’ta Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki savaş tünelleri 1 kez yasaklı patlayıcılar ile bombalandı.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

29 Eylül’de Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Bahar Direniş Alanı 5 kez, Metîna bölgesinin Serê Metîna, Gundê Dergelê, Golka alanı 5 kez olmak üzere; toplam 10 kez savaş uçakları ile bombalandı.

Zap, Şehîd Delîl Batı Zap, Xakurkê ve Metîna bölgeleri toplarla bombalandı.”