'Tecride Son Ver' eylemleri: Tecrit kalkmadan hiçbir sorun çözülmez

'Tecride Son Ver' eylemleri kapsamında AKP il binaları önünde buluşan halk, çözümün İmralı tecridinin kırılmasıyla mümkün olacağını vurguladı.

HAPİSHANELERDE TECRİD

Tutsak yakınları, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tarafından “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt soruna demokratik çözüm” kampanyası kapsamında düzenlenen “Tecride son ver” eylemleri için birçok kentte AKP il binaları önünde açıklama yapıldı.

MÊRDÎN

Mêrdîn’de tutsak yakınları, Barış Anneleri Meclisi, Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) öncülüğünde AKP il binası önünde açıklama yapıldı.
DEM Parti Mêrdîn Eşbaşkanı Mehdi Tunç, tecridin insanlık suçu olduğunun altını çizerek, “Tecridin yasada ve hukukta yeri yoktur. Tecrit katliamdır, yok etmedir. O nedenle İmralı’dan başlayarak tüm cezaevlerinde yürütülen tecridi kınıyoruz. İktidarın bu durumu göz önünde bulundurması gerekiyor. AKP ve MHP iktidarının bu tutumunu asla kabul etmiyoruz. Mevcut koşulda sürdürülen izolasyon ve yok sayma politikalarını kabul etmedik ve etmeyeceğiz. Bu tecride karşı annelerin taleplerine kulak verilmeli. Barış Anneleri cezaevleri önünde iktidarın dayatmalarını kabul etmemiştir” şeklinde konuştu.

Cumartesi Anneleri’nin eylemine dikkat çeken Tunç, “Yürüttüğümüz mücadele insanlık içindir. Tutsakların özgürlüğü içindir. Tutsaklar üzerindeki tecrit kaldırılarak ülkeye ve Ortadoğu’ya nefes aldırılabilir. AKP ve MHP bizi iyi dinlesin; özgürlüğün, huzurun, demokrasi ve barışın yolu İmralı’dan geçiyor. Bu durum tüm Ortadoğu’yu etkiliyor. Ortadoğu’daki tüm olumsuzlukların nedeni bu politikalardır. O nedenle bir an önce Kürt sorunu demokratik çözüme kavuşmalı. İmralı kapıları açılmalı” dedi.

Adalet Bakanlığına ve iktidara seslenen Barış Annesi Besna Günay, “Bu zulme son verin. Kefenimiz omzumuzda barış ve adalet istiyoruz. Artık yeter. Zindan kapıları açılsın” dedi.

WAN

Wan'da Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ve tutsak yakınları "Tecride son ver" eylemi kapsamında AKP İl binası önünde yapmak istediği açıklama engellendi. Bunun üzerine Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Rêya Armûşê İlçe örgütü önünde açıklama yapıldı. Eyleme DEM Parti İl Eşbaşkanı Gülşen Kurt, DBP İl Eşbaşkanı Harun Okay,  Wan Milletvekilli Mahmut Dindar, DEM Parti Gençlik Meclisi ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

DBP İl Eşbaşkanı Harun Okay, tecrit politikalarının 1999’dan bu yana sürdüğünü ancak gelinen aşamada "mutlak iletişimsizlik " ile yeni bir boyuta ulaştığını söyledi. Tecrit sonlandırılmadan ülke ve toplumun sorunlarının katlanacağını belirten Okay, “Sayın Öcalan üzerindeki tecrit 2016’dan beri mutlak tecritte dönüşmüş ve yeni bir boyut kazanarak bütün Türkiye ve Kurdistan halklarının tecrit ve izole edilmesine dönük bir politika haline gelmiştir. Tecrit ağırlaştıkça demokrasiden, demokratikleşmeden vazgeçilmiş, hukuk ve adalet gibi kavramlar da ortadan kalkmıştır.

Ağırlaştırılmış tecrit ile birlikte muhalif olan her kişi veya kurum kriminalize edilerek adeta linç edilmiş veya cezaevine gönderilmiş ya da sürgün hayatına zorlanmıştır. Bölgesel çatışmalı sürecin sonlanması, toplumsal huzurun sağlanması için Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecridin derhal kaldırılması ve toplumun bu izole edilmiş durumdan çıkarılması gerekmektedir” diye konuştu.

DEM Parti Wan Milletvekili Mahmut Dindar, “Kobanê kumpas davasında da çıkan kararla bir kez daha görüldü, yüz yıldır Kürtlere yönelik imha, inkar ve asimilasyon politikaları devam ediyor. Sayın Öcalan üzerindeki tecride son verin. Bu topraklara onurlu bir barış gelmeden mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Barış için İmralı zincirlerinin kırılması gerekiyor” dedi.  

ADANA

 Adana'da AKP binası önünde yapılmak istenen açıklamaya engel olundu. Tutsak yakınları öncülüğünde yapılan eyleme Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), DEM Parti, Akdeniz Adana TUHAY-DER, Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) yöneticileri de katıldı. Polisler, AKP çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı. AKP binasına yaklaşık 100 metre mesafede bulunan Kasım Gülek Köprüsü girişinde tutsak yakınlarını durduran polis, "güvenlik" gerekçesiyle gidişe "izin" vermeyeceklerini belirtti. Öte yandan polis eylemin olduğu saatlerde DEM Parti Adana İl Örgütü'nü ablukaya alarak, giriş ve çıkışlara engel oldu.

DEM Parti İl Yöneticisi Yaşar Demir, İmralı tecridinin son bulması için burada olduklarını ve AKP'yi ziyaret edip sorunun çözümünü talep ettiklerini dile getirdi. Demir, sorunların çözümünün Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ile sağlanacağını, barışın ancak İmralı tecridinin kaldırılmasıyla münkün olacağını vurguladı.

MERSİN
Mersin'de de Çukurova TUAY-DER, DEM Parti ve tutsak yakınlarının öncülüğünde AKP binası yakınında oturma eylemi gerçekleştirdi. "Tecrite son ver” pankartının açıldığı eylemde sık sık, “Bijî berxwedana zindana” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.  

DEM Parti İl Eşbaşkanı Reşat Aşan, savaş ve çözümsüzlük politikalarında ısrar etmenin bu ülke için büyük kötülük olduğunu dile getirerek, “İktidara bir kez daha çağrı yapıyoruz; derinleştirilen tecridi kaldırın. Bu ülkenin önündeki en büyük engel olan, bu ülkede bütün sorunların kaynağı olan Kürt sorununun önündeki engelleri kaldırın. Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılması gerekiyor. Kürt sorunu çözülürse bu ülkedeki bütün sorunlar çözülecek ve bu ülkede adalet duygusu sağlanmış olacak. Bu ülkedeki özgürlükler sağlanmış olacak, ekonomik kriz düzelecek, bu ülkede aidiyet duygusunu herkes derinden hissetmiş olacak” dedi.