Yangında son durum

Amed’in Xana Axpar ilçesi ile Mêrdîn’in Şemrex ilçeleri arasında en az 5 kişinin yaşamını yitirdiği yangına halk kendi imkânlarıyla müdahale etti, Türk devlet yetkilileri sabah saatlerinde olay yerine geldi.

YANGININ BİLANÇOSU

Amed’in Xana Axpar (Çınar) ilçesi ile Mêrdîn’in Şemrex (Mazıdağı) ilçesi arasında dün yaşanan yangının bilançosu ortaya çıkıyor.

 Köylüler Tobiniyê köyünde elektrik tellerinden çıkan kıvılcımların neden olduğu yangının kısa sürede Têznê, Hatdirînê, Reşan, Dêrê, Kelekê, Herberê ve Bexcayê köylerine yayıldığını ve Göksu Barajı'na kadar devam ettiğini söyledi. Xana Axpar’a bağlı Tobinî Mahallesi yangından en çok etkilenen yer oldu.

Yangında Amed'de 3, Mêrdîn'de de 2 kişi hayatını kaybederken, 10'u ağır 44 kişi yaralandı.

Yangına ilk müdahaleyi halk yaptı. Traktör gibi araçlarla yangına müdahale eden halk, yetkililerin müdahalesinin yetersiz kaldığını belirtti.

Tobinî Mahallesi’ne sınır olan Kelekê Mahallesi de yangından büyük zarar gördü. Mahalleden yangını söndürmeye giden Şeyhmus Demir, Resul Yılmaz, Rezan Yılmaz, Mezel Demir’in yaşamını yitirdiği öğrenildi. Yaralananlardan Hasan Demir de tedavi için Riha’ya sevk edildi. Yangına müdahale ederken yaşamını yitirenlerin 17-20 yaşları arasında olduğu kaydedildi.

 Türk Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan Mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde meydana gelen yangında 5 kişi hayatını kaybetti, 10’u ağır 44 kişi yangından etkilendi" dedi.

Yine iki mahalle arasında bulunan yaklaşık 5 bin dönüm alanda buğday ve mısırların yandığı görüldü. Kürt siyasetçiler gece saatlerinden itibaren olan yerine gitti. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları halkla bir arada bekliyor.

Yangın bölgesine giden Büyükşehir eşbaşkanları Ayşe Serra Bucak Küçük ve Doğan Hatun, incelemelerinin ardından hastanede tedavileri süren yaralıları ziyaret etti.

Yine her iki mahalle arasında yüzlerce hayvanın yanarak öldüğü öğrenildi.

HELİKOPTER YANGINDAN SONRA SU DÖKTÜ!

Halkların Demokratik Partisi (DEM Parti) eş genel başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, yangın yayılırken havadan müdahale istedi, "Saatlerdir süren yangına karadan müdahaleler yetersiz kalmaktadır. Çok acil olarak havadan müdahale gerçekleştirilmelidir. Gerekirse uluslararası destek alınarak yangının yayılmasının önüne bir an önce geçilmelidir" dedi.
Gece boyunca havadan müdahale çağrıları sürse de helikopterin yangına müdahale etmediği, iki mahalle arasında söndürme helikopterinin sabah 05.00’ten sonra yangının bitmesinin ardından saman balyaları üzerine Göksu Barajı’ndan aldığı suyu döktüğü görüldü.

 AFAD ekipleri de bölgeye gecikmeli olarak geldi.

DEM PARTİ SÖZCÜSÜ: BAKANLAR FARKLI AÇIKLAMA YAPIYOR

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, sanal medya hesabından Sağlık Bakanı ve İçişleri Bakanını kastederek şu açıklamayı yaptı: "Doğal yaşamı ve yerleşim birimlerini etkisi altına alan, yaklaşık 6 saat önce başlayan yangına dair iki bakan iki farklı açıklama yapıyor. Can kaybı, yaralı ve kayıp yurttaşlarla ilgili bu açıklamalarla çelişen bilgilere ulaşıyoruz. Belediyelerimiz, il-ilçe örgütlerimiz, milletvekillerimiz yangın alanlarında, hastanelerde ve oluşturulan kriz masalarında çalışıyor. Mülki amirlikleri belediyelerimizle eş güdümlü çalışmaya, ilgili bakanlıkları gerçek veriler üzerinden kamuoyunu bilgilendirmeye çağırıyoruz" dedi.

2 KİŞİ TOPRAĞA VERİLDİ

Şemrex’e bağlı Keleka kırsal mahallesinde yangın nedeniyle hayatını kaybeden Resul Yılmaz ve Şehmus Demir, mahalle mezarlığında defnedildi.

Cenaze törenine Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eş genel başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Keskin Bayındır, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri, Amed, Êlih, Mêrdin belediye eşbaşkanları ve çok sayıda kişi katıldı.

 

YANGIN SÖNDÜ, SOĞUTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Yangında Tobiniye, Kelekê, Herberê, Dirine başta olmak üzere çok sayıda mahalle etkilendi. Mahallede olan yangında insanlar, hayvanlar ve ağaçlar yandı. Yangına ilk andan itibaren mahalleliler ve sonrasında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) belediyelerinin itfaiyeleri müdahale ederken, rüzgârın etkisiyle en az 10 bin dönüm araziye yayıldığı belirtilen yangın kendiliğinden söndü. Bölgedeki soğutma çalışmaları sürüyor.

 Yangında yaralananların Amed, Mêrdîn ve Riha’daki hastanelerde tedavileri sürüyor.

 Yangın yerinde ölen ve yaralanan hayvanlar ise halen Tobiniyê ve Kelekê mahalleleri arasındaki arazide bekletiliyor.

 10 bin dönümlük arazide halkın binlerce ton buğday ve mısırı da zarar gördü.

WAN'DAN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

DEM Parti yönetimindeki Wan Büyükşehir Belediyesi oluşturduğu Afet Kriz Merkezi’yle bir araya gelerek bölgeye itfaiye ekipleri ve yaşam malzemeleri gönderdi.

 Büyükşehir Belediye eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan, tüm ilgili kurumlar ve çevre belediyelere destek ve dayanışma çağrısında bulundu.