Yeşil Sol Parti Milletvekili Ömer Öcalan’a soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yeşil Sol Parti Milletvekili Ömer Öcalan hakkında, “Mücadelemiz Abdullah Öcalan özgür olana kadar sürecek” sözlerine re’sen soruşturma başlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Riha Milletvekili Ömer Öcalan hakkında re'sen soruşturma başlattı.  Soruşturmaya gerekçe olarak,Yeşil Sol Parti, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER), Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) öncülüğünde "Ailelerimizle örgütlü ve özgür yaşamı büyütüyoruz" şiarıyla dün İstanbul’da düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşması gösterildi.   

Başsavcılık'tan yapılan açıklamada, Ömer Öcalan'ın, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride ilişkin, “Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması için mücadele etmekteyiz, mücadelemiz sayın Öcalan ve Kurdistan özgür olana dek devam edecektir” ifade ettiği sözlerine soruşturma başlatıldığı belirtildi. 

Başsavcılık açıklaması şöyle: “28.Dönem Milletvekili Ömer ÖCALAN’ın 29.09.2023 tarihinde ‘Ailelerimizle örgütlü ve özgür yaşamı büyütüyoruz’ temalı programa katılarak, ‘Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması için mücadele etmekteyiz, mücadelemiz sayın Öcalan ve Kurdistan özgür olana dek devam edecektir’ şeklinde sözler söylediği ve bu sözlerin muhtelif haber sitelerinde yayınladığı tespit edilmiş olup, bahse konu açıklamaların 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında suç unsuru içerdiği değerlendirildiğinden, adı geçen milletvekili hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca re’sen soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."