Kayıp yakınları, Elçi ve Toğcu için buluştu

Kayıp yakınları, Amed ve Êlih’te Türk devletinin katlettiği Ender Toğcu ve Tahir Elçi için buluştu; İmralı tecridine karşı süren açlık grevine dikkat çekti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi üyeleri ve kayıp yakınları, "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" şiarıyla her hafta düzenlediği eylemlerini 773’üncü haftada sürdürdü. Bir kez daha Rêzan (Bağlar) ilçesindeki Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya gelen aileler ve İHD’liler, kayıpların fotoğraflarını taşıdı. Eyleme Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (Med TUHAD- FED) ve kimi sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi.

Bu haftaki eylemde 1994 yılında Amed kent merkezinde gözaltına alındıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Ender Toğcu’nun akıbeti soruldu.

Eylemde konuşan İHD Amed Şube Başkanı Ercan Yılmaz, "Bu mücadele aynı zamanda toplumun bir kesiminin, maruz kaldığı adaletsizliğe karşı bir isyanı, tepkisidir” dedi.

Cezaevlerinde "Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm" kampanyası kapsamında 27 Kasım’da başlayan açlık grevi eylemlerine dikkat çeken Yılmaz, “Biz buradan mahpusların İmralı Adası’ndaki tecridin kaldırılması ve Kürt sorunu demokratik, barışçıl yöntemlerle çözülmesi talebiyle başlattıkları eyleme kulak verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Cezaevinde yaşanan sorunlar ancak uluslararası kriterlerle çözülebilir” diye konuştu.

Yılmaz, 81 yaşındaki Makbule Özer hakkında ATK’nin verdiği “cezaevinde kalabilir” raporuna da tepki gösterdi.

Sonrasında 19 Kasım 1994’te kaybettirilen Ender Toğcu’nun hikâyesini İHD Kayıp Komisyonu Üyesi Fırat Akdeniz paylaştı.

ÊLIH

İHD üyeleri ve kayıp yakınları, Êlih’te eylemlerinin 608’inci haftasında Gülistan Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya geldi. Eyleme kayıp yakınları, insan hakları savunucuları, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Êlih Şubesi üyeleri, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) şubesi yöneticileri, HEDEP ve DBP il örgütleri katıldı.  

Bu hafta, 28 Kasım 2015 tarihinde Amed’in Sûr ilçesinde bulunan tarihi Dört Ayaklı Minare önünde devlet güçlerince katledilen Amed Barosu'nun eski Başkanı Tahir Elçi için buluşuldu.