Nisêbîn Newrozu'nda tecride karşı direnişi büyütme mesajı

Nisêbîn’de Newroz alanında buluşan on binler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırdı, direniş mesajı verdi.

Mereş depreminde hayatını kaybedenlere adanan ve “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesi Cegerxwin Parkı'nın karşısında bulunan alanda gerçekleştirilen Newroz etkinliğine sabah saatlerinden itibaren akın başladı. Polis bariyerleri ile çevrilen Newroz alanı renkli flamalarla süslendi. Newroz alanını dolduran on binler, "Newroz pîroz be", "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana zindana" ve "Jin jiyan azadî" sloganları attı.
Alanda binlerce kişi halay çekerken, saygı duruşunun ardından ilk olarak Tertip Komitesi adına konuşan Mehmet Şirin Barış, Nisêbîn halkına teşekkür ederek, halkın Newrozu'nu kutladı. Ardından programı dolayısıyla yurt dışında olan HDP Mêrdîn Milletvekili Pero Dündar'ın mesajı okundu.
Amed'deki cezaevinden gönderilen mesajın okunmasının ardından Newroz ateşini yüzlerce kişi birlikte yakarken, kitle Newroz ateşinin etrafında halaylar çekmeye başladı.

Ardından konuşmalarla başlayan programda ilk olarak önceki dönem HDP Milletvekili Gülser Yıldırım söz alarak halkı selamladı. Ardından konuşan HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki, 1992 Newrozu'nda gerçekleştirilen katliamları hatırlatarak, "Kürt halkının korkacağını sandılar. Ama binler yüz bin, yüz binler milyonlar oldu, Newroz alanlarına aktı" dedi. Ardından Mereş merkezli depremlerde hayatını kaybedenleri anan Tiryaki, iktidarın halkı enkaz altında bıraktığını vurgulayarak, "Devlet yoktu ama biz oradaydık" dedi. Kitlenin "Tayyip istifa" sloganları arasında konuşmasına devam eden Tiryaki, "Onurlu yöneticiler istifa eder. Onurlu kamu personelleri istifa eder" dedi.

'İMRALI'DAKİ AĞIR TECRİDİ KIRACAĞIZ'

Seçimlere değinen Tiryaki, kilit parti olmaya devam edeceklerini belirterek, başta kayyum siyaseti olmak üzere iktidarın zulmüne son vereceklerini belirtti. Kitlenin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan lehine sloganlarını sürdürdüğü alanda Tiryaki, tecride dikkat çekerek, "Buradan İmralı'ya da selamlarımızı gönderelim. Bir haftada çatışmayı sonlandıracağını söyleyen Sayın Öcalan üzerindeki ağır tecridi de kıracağız. Direnişin merkezi Nusaybin'den direneceğiz. Kazanacağız. Tecridi kıracağız" ifadelerini kullandı.
Ardından Koma Agire Jiyan sahne aldı. Grubun seslendirdiği şarkılar eşliğinde devam eden etkinlikte hem coşkulu hem de duygusal anlar yaşandı. "Diren ha Diyarbekir" ve "Beritan" şarkılarını kitle hep birlikte seslendirirken, gelişlerin devam ettiği alan hınca hınç doldu.
Yeşil Sol Parti MYK üyesi Mehmet Nuri Özdemir, halka "Yeşil Sol Parti sizin partiniz" diye seslendi. "Halkımız enkaz altında iken bazıları manda yoğurdu yiyordu" diyen Özdemir, "Bu iktidarı siz göndereceksiniz. 2015'te olduğu gibi, 2019'da olduğu gibi, bu iktidarı siz yeneceksiniz" dedi. Özdemir'in sözlerini kitle, "Hükümet istifa" sloganları ile karşıladı.

'DEĞİŞİME TECRİDİ KIRARAK BAŞLAYACAĞIZ'

HDP Sözcüsü Ebru Günay ise sözlerine cezaevleri ve İmralı adasına selam göndererek başladı. Bu Newroz'un özgürlük ve hesap sorma Newrozu olduğunu kaydeden Günay, yarattığı zulümler ve depremlerde hayatını kaybedenler için iktidardan hesap soracaklarını söyledi. "Jin, jiyan, azadî" sloganı ile direneceklerini kaydeden Günay, "Başarı bizimdir. Her dem azadî, her der Newroz demeye devam edeceğiz" dedi. Günay, 14 Mayıs’ta iktidardan hesap soracaklarını kaydederek, "Gönderiyor muyuz bu iktidarı" diye sormasına alandan "Evet" ve "Tayyip İstifa" karşılığı verildi.

 Değişime ilk olarak tecrit politikalarını kırarak başlayacaklarını kaydeden Günay, "Çünkü alanlar özgürlük diyor. Newroz ateşi etrafında toplananlar Öcalan’a özgürlük istiyor. Selam olsun Sayın Öcalan’a. Selam olsun" dedi. İktidarın tecrit politikasına rağmen Öcalan’ın çözümün anahtarı olduğunu kaydeden Günay, "Nagihan Akarsel'e, Deniz Poyraz'a, Garibe Gezer'e sözümüzdür. Hesabını soracağız. Apê Musa'ya, Mehmet Sincar'a sözümüzdür, faili meçhullerin hesabını soracağız" dedi.