Siyasi soykırım: 50'den fazla tutuklama

Siyasi soykırım operasyonlarında gözaltına alınan 110 kişiden 50’den fazlası tutuklandı.

Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında 28 Kasım’da Bedlîs’in Xîzan (Hizan) ve Tetwan (Tatvan) ilçeleri ile Wan’ın da aralarında olduğu birçok kentteki siyasi soykırım operasyonlarında, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 110 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. “Örgüt üyesi olmak”, “örgüte yardım etmek" ve “örgüte finansman destek sağlamak” iddiasıyla gözaltına alınanların bir kısmı Bitlis İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Gözaltına alınanların büyük bir bölümü Bitlis Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık ve hakimlik sorgularının ardından 50’den fazla kişi hakkında tutuklama kararları verildi.

Bitlis İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulanların şiddete uğradığı, avukatlarıyla görüşmelerinin engellendiği öğrenildi.

TUTUKLANANLARIN İSİMLERİ

Tutuklananların bazılarının isimleri şöyle:

"Kerem Çetin, Hacı Gezici, Sedat Kesici, Seyithan Yaman, Murat Arvas, Nurullah Arvas, Ebutalip Arvas, Mahir Hergül, Erdal İnal, Abdülhalim Gezici, Süleyman Korkmaz, Turan Çetin, Cindi Akbulut, Masum Deniz, Mustafa Gezici, Mekan Çetin, Gürgün Çiftçi, Sinan Aydın, Emrah Aydın, Fırat Gezici, Helin Avras, Cemil Balı, Tahir Avras, Mahmut Şen, Şükrü Baykan, Mehmet Hergül, Bedrettin Gezici ve Eylem Deniz Arvas."

YANLIŞLIKLA GÖRME ENGELLİ KİŞİNİN EVİNİ BASTILAR

Xîzan ilçesine bağlı Şên köyüne yapılan operasyon sırasında yanlış ihbar sonucu 70 yaşındaki görme engelli bir kişinin evine de baskın yapıldı. Evde saatlerce süren aramalar sırasında kapı ve pencerelerin askerler tarafında kırıldığı belirtildi. Bir süre sonra yanlışı anlayan Türk askerlerinin aileyi şikayetçi olmamaları için tehdit ettiği de öğrenildi.