Eyn İsa’ya saldırılarda iki sivil yaralandı

İşgalci Türk devletinin Eyn İsa’ya yönelik olarak sabah saatlerinde başlattığı saldırılarda yaralanan sivillerin sayısı ikiye yükseldi.

İşgalci Türk ordusunun Hoşan köyü, M4 Karayolu ve Eyn Îsa’nın batısında bulunan Seqirm dinlenme istasyonunu bombaladığını bildirdi.

Misket bombasının kullanıldığı bu saldırıda 37 yaşındaki Ehmed Fecir Şedhan adlı sivil yaralandı.

Öğleden sonra Hoşan köyü ve M4 Karayolu’nu hedef alınmaya devam etti. Yoldan geçen 43 yaşındaki Memduh Şibet isimli sivil yoldan geçerken, bombalama nedeniyle yaralandı.

Haber yayına hazırlandığı sırada saldırlar devam ediyordu.

Türk devleti neredeyse günlük olarak savaş suçu kapsamına giren saldırılarda bulunuyor. Hemen her gün sivil yerleşim alanları bombalanıyor.

MİSKET BOMBASI

Başta 1 Ağustos 2010’da yürürlüğe giren Oslo Konvansiyonu olmak üzere uluslararası sözleşmelerce yasak olan misket bombaları, Türk devleti tarafından ilk kez kullanılmıyor. Daha önce Güney Kürdistan’da da defalarca sivil yerleşim alanları ve gerillaya karşı kullanılmıştı. Misket bombaları birçok kişini hayatını kaybetmesine veya yaralanmasına da neden oldu.

Bu bombalar uzun vadeli bir tehlike oluşturuyor. Zira düştüğünde patlamayabiliyor.  Patlamayan misket bombaları, herhangi bir zamanda patlayabilir. Handicap International’e göre 2018 yılında misket bombası atıkları 8 ülke ve bölgede en az 149 kişinin ölümüne neden oldu. Toplamda 26 ülke ve bölgede halen bu bombaların kalıntıları var.