Fincancı ve Yıldız için özgürlük ve dayanışma çağrısı

TİHV ve İHD, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı ve TİHV çalışanı Bilal Yıldız’ın özgürlüğü için dayanışma çağrısı yapıldı.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD), tutsak Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı ile TİHV çalışanı Bilal Yıldız’ın serbest bırakılması amacıyla  İHD şubesinde açıklama yaptı. Kaldıraç Hareketi, Sosyal Hizmetler Uzmanı Derneği ve Hafıza Merkezi de toplantıya katıldı.  

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, Şebnem Korur Fincancı’nın uzman görüşünü belirttiği için tutuklanmasının hak savunucularına yönelik baskının göstergesi olduğunu söyledi. Yoleri, “Hak savunuculuğu yapmanın her dönem ciddi riskler içerdiğini biliyoruz. Fakat son dönemde artan yargı baskısının ciddi anlamda tartışılması gerekir. Bilal Yıldız ve Şebnem Korur Fincancı’nın serbest bırakılması ve dayanışmanın önemine dikkat çekmek için bir aradayız. Yargı baskısı altında bulunan tüm hak savunucularının güçlendirilmesi konusunda tüm kamuoyunun dayanışmaya çağırıyoruz” diye belirtti.

'HERKESİ DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ'

TİHV'den Elçin Dayanır ise "İnsan haklarını savunma hakkının hayata geçirilmesi için ön koşuldur" dedi. İnsan hakları savunucularının maruz kaldığı baskılara dikkati çeken Dayanır, Şebnem Korur Fincancı’nın 26 Ekim 2022 tarihinden beri "hukuk dışı" bir şekilde cezaevinde tutulduğunu kaydetti. Dayanır, “Bu tutuklama sonrası gelişmeleri birçok kez kamuoyu ile paylaştık ve son olarak Şebnem Korur Fincancı hakkında açılan davanın ilk duruşmasının 23 Aralık 2022 tarihinde İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Çağlayan Adliyesi saat 09.30’da görüleceğini öğrendik. TİHV İstanbul Temsilciliği’nde uzun yıllardır Sosyal Hizmet Uzmanı (SHU) olarak görev yapan arkadaşımız sevgili Bilal Yıldız, insan haklarını savunma hakkını kullandığı için 11 Haziran 2022 tarihinden bu yana hukuk dışı ve keyfi bir şekilde tutuklu bulunmaktadır” diye belirtti.
GÖÇ-İZDER üyelerinin yargılandığı dava duruşmasının 13-14-15 Aralık İstanbul 16’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüleceğini anımsatan Dayanır, şunları söyledi: “Şebnem Korur Fincancı ve Bilal Yıldız gibi, insan hakları savunucusu kişi ve kuruluşlar üzerinde karalamalar, idari ve yargısal tacizler yoluyla baskı oluşturma çabalarından endişe duyuyoruz. Şebnem Korur Fincancı ve Bilal Yıldız için duruşmalar öncesinde herkesi dayanışmaya, Çağlayan Adliyesine çağırıyoruz" diye kaydetti.  
TİHV Yönetim Kurulu üyesi Ümit Biçer de Fincancı ve Yıldız’ın serbest bırakılmasını istedi. Biçer, "İnsan hakları savunucularına her türlü müdahalenin insanlık onuruna yapılmış bir saldırı olduğunu hatırlatmak istiyoruz. İnsan hakları savunucularını hukuksuz olarak yapılan değerlendirmelerle, topluma suçlu olarak gösterilemez. Şebnem Korur Fincancı, dünyaca tanın ve alanında hakikate ulaşma konusunda yaptığı çalışmalarla örnek bir bilim insandır. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması demek, hakikat ile ilgili arayışların engellenmesi ve hakikate ulaşma yolundaki çabalarının durdurulması anlamına geliyor” dedi.
Açıklamanın ardından Beyoğlu'nda bulunan Sıraselviler Postahanesi’ne geçilerek, Fincancı ve Yıldız’a kart gönderildi.