Katırcıoğlu: HDP önüne değil AKP önüne gitsinler

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, Türk hükümetinin HDP önüne yönlendirdiği ailelere karşı zafer işareti yaptığı gerekçesiyle kendisi ve partisinin suçlanmasına ilişkin açıklamada bulundu. Katırcıoğlu, aileleri AKP önüne gitmeye davet etti.

Yazılı bir açıklama yapan Erol Katırcıoğlu, HDP Diyarbakır il binamızda ‘İş ve Aş Buluşmaları’ programımız çerçevesinde yaptığımız basın toplantısı sonrasında, binadan çıkarken yaşadığımız, Diyarbakır Anneleri adıyla protesto eylemi yapan göstericilere karşı, genellikle zafer işareti olarak kabul edilen bir ‘V’ işareti yapmış olmam, özellikle iktidara yakın basında, sosyal ve görsel medya mecralarında oldukça geniş yer almış, şahsım ve partim suçlanmıştır” diye hatırlattı.

"Kişiliğim ve siyasi duruşum her zaman demokrasiden, çoğulculuktan, ezilenlerden, ötekileştirilenlerden ve sesleri duyulmayanlardan yana olmuştur” diyen Katırcıoğlu, Amed’de hükümet destekli aileler konusunda şunları ifade etti:

“Anne ve ailelerin taleplerini dile getirmeleri ve bunun için protesto eylemleri yapmaları elbette demokratik haklarıdır. Fakat eylemlerini, bu konuyla herhangi bir ilişkisi olmayan, kanunlar çerçevesinde de olması mümkün olmayan HDP’nin il binası önünde yapmaları sorunun çözülmesini sağlayacak bir tutum değildir. Doğru olan, bu eylemlerini TBMM’nin ya da devleti yöneten iktidar partisinin binalarının önünde yapmalarıdır. Çünkü bu sorun, devletin gücünü gerektiren ve bu nedenle de ancak devletin ve dolayısıyla iktidarın muhatap alınmasıyla çözüme kavuşturulabilecek bir sorundur.”

Katırcıoğlu, “Diyarbakır il binamızın önünde kurulmuş çadır ve yapılan eylemler, aslında, iktidarın marifetidir ve çocukları dağa gitmiş ya da iddia edildiği gibi kaçırılmış Kürt ailelerinin ve özellikle de annelerin samimi duygularını sömürerek, HDP ile PKK arasında bir bağ olduğu izlenimi ve algısını yaratmak için düzenlenmiştir” diye tepki gösterdi.

Açıklamada devamla şunlar belirtildi: “O gün karşı karşıya kaldığımız olayın, barışçı bir protesto eyleminden çok bir linç girişimi haline dönüşmüş olması da ailelerin arasından gelen küfür ve hakaretler de yaratılan bu durumun bir sonucudur.

Sonuç olarak iktidar, iktidar olarak devam edebilmek için HDP’yi seçim denkleminden düşürmeye çalışmakta, bunun için de HDP’nin “terörle iltisaklı” bir parti olduğu algısını yaratmaya çalışmaktadır. Kontrol ettiği muazzam medya gücüyle, kanun ve düzenlemelere aldırmaksızın bu algıyı yaratarak ülkedeki siyaseti biçimlemeye ve böylelikle kendisini yeniden iktidara getirecek koşulları hazırlamaya çalışmaktadır.

Benim yaptığım işaret annelere değil, iktidarın doğrudan HDP’ye yönelik, HDP’yi suçluymuş gibi göstermeye yönelik bu politikasına karşı bir itiraz işaretiydi.

Tekrar edeyim, yaptığım işaret acılı annelere karşı değil, acılı annelerin bu acılarını kullanmaktan geri durmayan iktidara karşıdır.”