'Efrîn’de 84 kadın katledildi'

Türk devletinin Efrîn’de kadınlara yönelik işlediği suçların bilançosunu açıklayan Efrîn Sivil Toplum Örgütleri, 84 kadının katledildiğini, binden fazla kadının ise kaçırıldığını söyledi.

Efrîn Sivil Toplum Örgütleri işgalci Türk devleti ve çetelerinin Efrîn’de kadınlara yönelik işlediği suçların bilançosunu açıkladı.

Onlarca kadının katıldığı basın açıklaması, Şehba’da yapıldı.

Açıklama metninin Arapçasını Efrîn İnsan Hakları Örgütü Üyesi Wefa Mihemed, Kürtçesini Sivil Toplum Örgütü Yöneticisi Gulê Cafer okudu.

Açıklamada işgal altındaki bölgelerde kadınların durumuna dikkat çekilerek, “Efrîn’de yaşananlar savaş suçunu aşmış durumdadır. Türk devleti mücadeleye öncülük eden kadınlardan intikam almaya çalışıyor. Kadınlar Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’de terörü yok ettiği için Türk devletinin saldırılarına uğruyor” denildi.

Bilançoya göre, işgal edildiği 18 Mart 2018’den bu yana Efrîn’de 84 kadın katledildi. Bu kadınlardan 6’sı yaşadıklarına dayanmayarak yaşamına son verdi. Binin üzerinde kadın, çeteler tarafından farklı tarihlerde kaçırıldı. Birçoğunun akıbeti halen bilinmiyor. 71 kadına yönelik cinsel istismar suçu işlendi.

Açıklamanın devamında işlenen tüm suçlar kınanarak, BM ve bağlı kuruluşların bu suçlar karşısında harekete geçmesi istendi.