NATO Liderler Zirvesi sonuç bildirgesi açıklandı: Türkiye’ye katkılar artırıldı

NATO’nun bugün düzenlenen Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede, NATO’nun Türkiye için “güvenlik tedbirlerine” katkıların artırıldığı belirtildi.

Brüksel'de gerçekleşen NATO Zirvesi, liderler arasında görüşmelerle devam ederken, toplantı sonunda NATO Zirvesi bildirisi yayımlandı.

NATO liderler zirvesinin bildirisinde 30 üye ülkenin 2030 Stratejik Konsepti'ni kabul ettiği belirtildi. Bildiride Türkiye’nin de yer aldığı kaydedildi.

Bildiride yer alan ifadeler ise şöyle:

* Türkiye için güvenlik tedbirlerine katkılarımızı artırdık. Bunun tam olarak uygulanmasına bağlılığımız sürmektedir.

* Suriye’deki Esad yönetimi, füzeleri kendi halkına karşı kullanıyor. Suriye'den Türkiye'yi vurabilecek veya tehdit edebilecek füze atışlarına karşı müteyakkız olmaya devam ediyoruz.

* Müttefikimiz Türkiye'ye milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yaptığı için takdirlerimizi yineliyoruz.

* Tüm yönlerden her türlü tehdide karşı Avrupa-Atlantik bölgesinin kolektif savunması için organize edici çerçeve olarak NATO'yu güçlendireceğiz. 

* Baskın ve otoriter güçlerden sistematik rekabet ve büyüyen güvenlik meydan okumalarıyla karşı karşıyayız.

* Başlıca endişelerimiz Rusya, Çin, terörizm, kurallara dayalı uluslararası düzene yönelik tehditler, göç ve siber güvenlik.

* Her zamankinden daha karmaşık şekilde ortaya çıkan yıkıcı teknolojilerin kötü niyetli kullanımı sonucu siber, hibrit ve diğer asimetrik tehditlerle -dezenformasyon kampanyaları da dahil olmak üzere- giderek daha çok karşılaşıyoruz."