TJA: Êzidî kadınlar dünyaya umut oldu

TJA, Êzidî kadınların dünyaya umut olduğunu belirterek, 3 Ağustos'un “Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü” ilan edilmesini istedi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA), DAİŞ’in 3 Ağustos 2014'te Şengal'de Êzidîlere yönelik gerçekleştirdiği fermanın yıl dönümüne ilişkin açıklama yaptı.

"Ölüm karanlığına karşı ellerini güneşe uzatan Êzidî kadınların direnişini ve mücadelesini selamlıyoruz" başlıklı açıklamada, "73’üncü Ferman" olarak tarihe geçen katliamda 5 bini aşkın kişinin katledildiği anımsatıldı. Tüm dünyanın gözleri önünde bir kadın kırımının yaşandığını ifade edilen açıklamada, "Sistematik cinsel işkenceye maruz kalan Êzîdî kadınlar, 'savaş ganimeti’' olarak köleleştirildi, kurulan köle pazarlarında erkeklere ‘satıldı" denildi.

'EYLEM GÜNÜ İLAN EDİLMELİ'

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şengal’de kurdukları kadın meclisleri ile kadın iradesini örgütleyen Êzidî kadınlar, başta ezilen kadınlar olmak üzere dünya halklarına umut oldu. Bu umudu kırmak isteyenler, aynı zamanda Ortadoğu’da direnişin ve mücadelenin kadın tarihini yazan Kürt kadınlarının iradesini de teslim almak istedi. Hevrîn Xelef’i, Zehra Berkel’i, Hebûn Mela Xelil’i, Emine Weysi’yi ve adını saymaya nefesimizin yetemeyeceği nice devrimci kadını katlettiler.

11-12 Mart 2017 tarihinde Almanya’da gerçekleşen Uluslararası Êzidî Kadın Konferansı’nda IŞİD çeteleri tarafından esir alınan Êzidî kadınların bir an önce özgürleştirilmesi için uluslararası düzeyde etkili bir mücadelenin hayata geçirilmesi gerektiği vurgulanmış ve bu kapsamda 3 Ağustos tarihinin 'Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü' olarak ele alınması kararlaştırılmıştı. Yine daha önce Avrupa Parlamentosu tarafından 'Êzidî Soykırımı' olarak tanınmış ve uluslararası kuruluşlar da hazırladıkları raporlarda katliam için 'İnsanlığa karşı işlenmiş suçlar' kapsamında yer vermişti. Fakat buna rağmen Türkiye’deki iktidar tarafından tanınmak bir yana Şengal katliamı halen kınanmamıştır. 3 Ağustos gününün, 'Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü' ilan edilmesi için çağrımızı tekrarlıyoruz. Her şey yapabilirsiniz ama güneşi asla öldüremezsiniz, çünkü Şengal’de kadın Jîn'dir (yaşam)!"