Rojhilat-Bakur sınırda işkence: 1 kolber katledildi

Türk askerleri sınırda yakaladıkları 2 kolbere işkence etti. İşkence sonucu 3 çocuk babası Hesen Keçelano yaşamını yitirdi.

Rojhilat ve Bakur Kurdistan arasında dün sınır ticareti yapan bir kolberin katledildiği ve birisinde yaralandığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, Rojhilatlı kolberler Hesen Keçelano (35) ve Behnam Semedi, dün sabah saatlerinde Van’ın Çaldıran ilçesinin sınıra yakın Beydoğan (Şexsicih) mahallesi kırsalında Türkiye askerleri tarafından yakalandı ve işkence edildi. 

İşkenceden kaynaklı Semedi'nin yüzü kan içerisinde kalırken, vücudunun bir çok yerinde ise derin yaralar oluştu. 3 çocuk babası olan diğer kolber Hesen Keçelano ise gördüğü işkenceden kaynaklı yaşamını yitirdi. Semedi, daha sonra yaşamını yitiren Keçelano'nun cenazesiyle birlikte sınır hattına bırakıldı. 

Kolberlerin yakınları ise yaşananları doğruladı. Yaşananlara ilişkin bilgi veren kolberlerin yakınlarından birisi, şunları aktardı:

"Semedi köye geldikten sonra İranlı askerlerle cenazenin bulunduğu yere gittik. İran askerleri, cenazeye işkence yapıldığını söyledi. Bunun üzerine sınıra Türk askerlerini çağırdı. İran askerleri, Türk askerlerine ‘Bu cenazeyi yapılan işkencelerden dolayı alamayız, hukuki şekilde sınır kapısından geçirin' dedi. Bunun üzerine cenaze Türk askerlerince alınarak götürüldü."

Olayın yaşandığı Beydoğan köyünden bir yurttaş da Sedat Nezih Özok Karakolu'ndan görevli askerlerin 2 kolberi götürdüğüne şahitlik ettiğini söyledi.