Dersim Devrimci Güçbirliği adaylarının projeleri

Dersim Devrimci Güçbirliği eşbaşkan adayları, projelerini açıkladı.

Dersim Devrimci Güçbirliği eşbaşkan adayları, kente dair yapacakları projeleri Demokratik Aleviler Derneği’nde (DAD) açıkladı. Etkinliğe, belediye eşbaşkan adayları, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve halk katıldı. 

Programın açılışında konuşan Güçbirliği bileşeni temsilcilerinden Ekber Kaya, Dersim’de Devrimci Güçbirliği bileşenleri (HDP, EMEP, DBP, ESP, Partizan) olarak kayyum tarafından zapt edilmiş belediyelerini yeniden alacaklarını söyledi. 

Kaya, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin sadece belediye başkan ve yöneticilerinin belirlenmesi olmadığını, aynı zamanda “tek adam rejimi”ne karşı demokrasiyi savunmak bakımından da özel bir anlam taşıdığını söyledi.

LEYLA GÜVEN SELAMLANDI

Ardından Dersim Devrimci Güçbirliği eşbaşkan adayları Nurşat Yeşil ve Hıdır Demir, projelerini açıkladı. Nurşat Yeşil, tecride karşı açlık grevi direnişinin 128’inci gününde olan Leyla Güven şahsında zindan ve Avrupa’nın birçok kentinde direnenleri selamladı. 

PROJELER

Güçbirliği eşbaşkan adaylarının, hedefledikleri çalışmalar ve projeleri ise şöyle: 

“Herkese eşit hizmet verecek ve asla ayrımcılık yapmayacağız. Kent Meclisleri, Kent Forumları, Mahalle Meclisleri, Köy Meclisleri, Kadın Meclisleri, Gençlik Meclislerini yaygınlaştıracağız ve tüm karar alma süreçlerinde halkın katılımını sağlayacağız. Belediye bütçesi halkındır ve halkla birlikte yapacağız. Belediyelerimizin tüm plan, çalışma ve projelerini kadın özgürlükçü anlayışla şekillendireceğiz. Belediyelerimizde kadınlar her kademede eşit temsil edilecektir ve cinsiyetçi hiçbir uygulamaya izin vermeyeceğiz. Belediyemizde toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe yapmayı esas alacağız. Çocuk ve gençlerin haklarının tavizsiz savunucusu olacağız. Emekli ve yaşlı bireylerin yanında olacağız. Engelsiz yaşam çözümleri geliştireceğiz. 

'HALK PAZAR ALANLARI...'

Kentimizde hayvancılık ve tarımı geliştirmek amacıyla kooperatifler kurarak halk pazar alanları oluşturulmasını destekleyeceğiz. Köylülerin ürettikleri ve kentin özgünlüğünü yansıtan el sanatlarının satıldığı köy ürünleri ve el sanatları Pazar alanı inşa edeceğiz. Doğamıza, kültürümüze saygılı bir eko- turizm anlayışını esas alacağız.

'SAĞLIK OCAĞI/SAĞLIK POLİKLİNİĞİ KURACAĞIZ'

Kentimizin en önemli sorunlarından birisi de sağlık merkezinin kent merkezine uzak oluşudur. Yaşlılarımız, engellilerimizin doğrudan hastaneye gitmeden sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak, anında hizmet alabilecekleri bir sağlık ocağı/sağlık polikliniği kurmayı hedefliyoruz. 

'BELEDİYE KONUK EVİ AÇACAĞIZ'

Dersim’e gelen konuklarımızın, üniversite öğrencilerinin ve kadınların konaklayabileceği, evinde gibi hissedeceği Belediye konuk evi açacağız. Dersim halkının içerisinde spor yapabileceği, havuz, sauna ve hamam gibi hizmetlerden faydalanabileceği bir sağlıklı yaşam merkezi açacağız. Toplumsal yaşam içerisinde engellilerin yer alması için istihdam projeleri geliştireceğiz. Herkesin sağlıklı beslenme ve yeterli gıdaya erişim hakkının tavizsiz savunucusu olmaya devam edeceğiz. 

'KADIN KOOPERATİFLERİ KURACAĞIZ'

Mahalle Eşitlik Eylem Planları ile sosyo-ekonomik mahalle durum tespitleri yapılarak, o mahallelere bütçe/hizmette pozitif ayrımcılık uygulanması ve ‘Yerel Eşitlik Planları’ yapılacak. Kadın danışma merkezlerini yeniden açacağız. Kadınların ekonomiye katılımlarını artırmak için kolektif üretimin özendirildiği ‘Özgür Kadın Kooperatifleri’ kuracağız. 

'ANADİLDE KREŞLER VE ALO ŞİDDET HATTI'

Ücretsiz, anadilde eğitim veren kreşler açacağız. Belediyemizde kadınlar için ‘Alo Şiddet’ hattı aynı zamanda işitme engelli kadınlara da hizmet verebilecek bir şekilde kurulacak. Yerel yönetimlerde yapılacak toplu sözleşmelerde kadına yönelik şiddet uygulayan çalışanlara yaptırım içeren hükümlerin yer alması uygulamasını devam edeceğiz.

38-HAFIZA MÜZESİ 

Kayyum atanmadan önce projesi biten ve ihale aşamasına gelen Dersim mimarisine uygun olarak tasarladığımız Kültür Merkezimizi inşa edeceğiz. Dersim halkının acısını, yaşanan katliamın tüm boyutlarının gelecek nesillere aktarılması, aynı acıların yaşanmaması ve bir ders çıkarılması adına Dersim 38-Hafıza Müzesi yapacağız.  

FESTİVAL

Geleneksel hale getirdiğimiz Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ni tekçi devlet anlayışından ve kayyımdan geri alacağız. Halk meclisleriyle birlikte kentimizin değerleri ve kültürü ile ilgisi olmayan sokak, park, cadde isimlerini değiştirerek bu kentin değerlerinin isimlerini vereceğiz. Çocuk ve gençlik meclislerinde alınacak kararlar belediyemiz için bağlayıcı olacaktır. 

'TALANA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Dersim gibi politik bir şehirde gençlerimize yönelik sistematik bir yozlaştırma ve madde bağımlılığı politikası söz konusu. Mahallelerimize, sokağımıza hatta evimize kadar sokulmaya çalışılan bu illetten kuracağımız Gönüllü ağları ile uyuşturucudan kurtulmanın adımlarını atacağız.  Munzur’da barajlara geçit vermemek için her türlü mücadeleyi halkımızla birlikte yürüteceğiz. Baraj ve HES’lerin Dersim’i talanına izin vermeyeceğiz."