Güven’den 14 Temmuz’daki konuşmasına ilişkin açıklama

Güven: Güney Kürdistan halkının tüm kazanımlarının ve değerlerinin dört parça Kürdistan halkının kazanımları ve değerleri olduğunu belirtiyor; yaptığım konuşmanın bu çerçevede değerlendirilmesini umut ediyor, saygılarımı sunuyorum.

DTK Eşbaşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, 14 Temmuz’da Amed’de HDP’nin gerçekleştirdiği bölge konferansındaki sözlerinin sosyal medya ve Güney Kürdistan kamuoyunda gündem konusu olduğunu belirterek, “Bu konuşmayı Kek Mesut Barzani’nin daha önce defalarca dile getirdiği ‘bir daha asla Kürtler arasında bir kavgaya izin vermem’ sözünü hatırlatarak, bu söze büyük kıymet biçerek yapmıştım” dedi.

Bu konuşma ile tek amacının Güney Kürdistan’a gerçekleştirilen askeri operasyonların Güney Kürdistan halkı açısından da taşıdığı tehlikelere dikkat çekmek olduğunu vurgulayan Güven, konuşmasının farklı ve yanlış yorumlandığını üzülerek takip ettiğini belirtti.

Güven yazılı açıklamasında şunları dile getirdi: “14 Temmuz 2019’da Diyarbakır’da HDP’nin gerçekleştirdiği Bölge Konferansında Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı sıfatıyla yaptığım bir konuşma, sosyal medya ve Güney Kürdistan kamuoyunda gündem konusu olmuştur. Konuşmamda özellikle Türkiye’nin Güney Kürdistan’a yönelik askeri operasyonları hakkında değerlendirmelerim olmuş; Güney Kürdistan hükümeti ve Kek Mesut Barzani’den operasyonlara karşı tutum almaları konusundaki beklentilerimi ifade etmiştim.

Aslında, bu konuşmayı Kek Mesut Barzani’nin daha önce defalarca dile getirdiği ‘bir daha asla Kürtler arasında bir kavgaya izin vermem’ sözünü hatırlatarak, bu söze büyük kıymet biçerek yapmıştım. Bu konuşmadaki temel amacım, Güney Kürdistan’da gerçekleştirilen askeri operasyonların Güney Kürdistan halkı açısından da taşıdığı tehlikelere dikkat çekerek bir ulusal refleks ve dayanışmayı açığa çıkarmaktı. Tek amacı bu olan konuşmamın farklı ve yanlış yorumlandığını üzülerek takip ettim.

Her ne kadar aktif siyasette yer almasa da Kek Mesud’un Kürdistan halkının yakından takip ettiği, dikkate aldığı son derece önemli bir tarihsel ve siyasal misyonu vardır. Bu misyonu, mücadele yaşamı ve tecrübesiyle; Ortadoğu ve Kürdistan’ın her tarafının kan gölüne döndüğü bu zor günlerde, Kürtler arasında gerginlikleri azaltacak, diyalogu arttıracak ve ulusal birlik çalışmalarına ivme kazandıracak şekilde katkılar yapmasını Kek Mesud’dan beklemenin yurtsever ve Kürdistani bir yaklaşım olduğunu düşünüyoruz.

Güney Kürdistan’da yapılan bağımsızlık referandumu başta olmak üzere Güney Kürdistan halkının karşı karşıya kaldığı bütün tehdit ve tehlikeler karşısında Demokratik Toplum Kongresi’nin yaptığı açıklamalar tüm halkımızın belleğinde son derece saygın bir yer edinmiştir.

Güney Kürdistan halkının tüm kazanımlarının ve değerlerinin dört parça Kürdistan halkının kazanımları ve değerleri olduğunu belirtiyor; yaptığım konuşmanın bu çerçevede değerlendirilmesini umut ediyor, saygılarımı sunuyorum.”