ABD'li heyetten Kuzey-Doğu Suriye'ye ziyaret

ABD heyeti, Kuzey-Doğu Suriye'yi ziyaret etti. Heyet, QSD, MS ve Reqa'daki aşiret liderleriyle görüştü.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Joey Hood ve beraberindeki ABD'li üst düzey heyet, dün Kuzey-Doğu Suriye'yi ziyaret etti. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ziyarete ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Hood’a Dışişleri Müsteşar Yardımcısı ve Suriye Özel Temsilcisi Vekili Aimee Cutrona, Suriye Temsilci Yardımcısı David Brownstein, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Irak ve Suriye Direktörü Zehra Bell’in eşlik ettiği kaydedildi.
Demokratik Suriye Güçleri (QSD), Demokratik Suriye Meclisi (MSD) ve Reqa'daki aşiret liderleriyle görüşüldüğünün vurgulandığı açıklamada, "Müsteşar Vekili, ABD’nin IŞİD ile mücadele koalisyonundaki koordinasyon ve iş birliği, kuzeydoğu Suriye’deki istikrarın devamı ve IŞİD’in kalıcı bir şekilde yenilmesini sağlamak için kurtarılan bölgelerde istikrar yardımlarının teslimi konusunda kararlı olduğunu yineledi" denildi.
Açıklamada, Hood’un Suriye’de siyasi çözüm çalışmalarına bağlı olduğu ve Suriye’ye insani yardıma devam edileceği belirtildi.

QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi ise Twitter hesabı üzerinden, ABD'li heyet ile yapıcı bir toplantının yapıldığını ifade etti. Ebdi, "Uluslararası koalisyon güçlerinin DAİŞ karşısında tam bir zafer elde etmek, istikrarı desteklemek ve Özerk Yönetimi güçlendirmek için bölgede kalacağı vurgulandı" dedi.