Avukatlardan Abdullah Öcalan ile görüşme başvurusu

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları, müvekkilleriyle görüşme için yeni bir başvuruda bulundu.

Avukatlar Newroz Uysal, Mazlum Dinç, Serbay Köklü ve İbrahim Bilmez, müvekkilleri Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşme talebiyle Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı ve İmralı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’ne başvurdu.

Kürt Halk Önder Abdullah Öcalan, 1999’da uluslararası bir komplo ile esaret altında alındığından bu yana İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde ağır tecrit koşullarında tutuluyor.

Abdullah Öcalan ile son görüşme 25 Mart'ta kardeşiyle yapılan telefon görüşmesiydi. Bu görüşme yarıda kesilmişti.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın avukatları müvekkilleriyle 8 yıl aradan sonra 2-22 Mayıs, 12-18 Haziran ve 7 Ağustos 2019 tarihlerinde görüşebilmişti. 7 Ağustos 2019’dan bu yana tüm başvurular yanıtsız bırakıldı.

Avukatların 22 Kasım’da Bursa Ceza İnfaz Hakimliği’ne “derhal görüşme” başvurusu ardından Abdullah Öcalan hakkında iki yeni görüş yasağı kararı verildiği ortaya çıktı. Başvuruyu reddeden Bursa İnfaz Hakimliği, mahkemenin Öcalan hakkında 12 Ekim’de verdiği 6 aylık görüş yasağını gerekçe olarak gösterdi.

Aynı Hakimlik, ailelerin görüşme başvurusunu da reddederken, İmralı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nün Disiplin Kurulu Başkanlığı'nın 18 Ağustos tarihli 3 ay süreyle “Ziyaretçi kabulünden yoksun bırakılma” kararını gerekçe gösterdi.