Yeşil Sol Parti: Patnos'ta tutsaklara işkence yapıldı

Yeşil Sol Parti'nin raporunda, Patnos'taki tutsaklara işkence yapıldığı açıklandı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Sırrı Sakık, Heval Bozdağ ve Nevroz Uysal Aslan, Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan kadın tutsaklara yönelik işkenceye dair hazırladığı raporu açıkladı. Yazılı olarak kamuoyu ile paylaşılan raporda, işkenceye dair 1 Eylül’de kamuoyunda bilgilerin yer alması üzerine heyet olarak 13 Eylül’de cezaevinin ziyaret edilerek, incelemelerde bulunulduğu aktarıldı. İncelemelerin yapıldığı sırada cezaevi savcısı Nurullah Durak’ın da cezaevinde olduğunun kaydedildiği raporda, gardiyanların domuz bağı işkencesi yaptığına inanmadığına dair söylemlerde bulunduğu belirtildi.

TUTSAKLAR ANLATTI: COP VE KALKANLA GİRİP SALDIRDILAR

Raporda, işkenceye maruz kalan tutsakların ifadelerine de yer verildi. Heyetin görüştüğü tutsaklardan Zahide Taşdemir, olay günü yaşananlara dair şunları söyledi: “60 yaşında bir anneyim. Bir süre Muş’ta cezaevinde kaldım. Eşim de burada cezaevinde tutukludur. Sara hastasıyım, dişlerim dökülmüş, başka da sağlık sorunlarım var. 3 yıldan fazladır bu cezaevinde diğer üç mahpus ile beraberim. Olay günü kapıya vurma eylemiyle yapılanları protesto ettik. İçeri çok kalabalık kadın ve erkek gardiyan grubu girdi. Bir grup cop ve kalkanla girdi. Odada iken hepsini ittiler, vurdular, dövdüler, yere attılar, Mizgin’i çok dövdüler.”

DOMUZ BAĞI İŞKENCESİ

İşkenceye maruz kalan Mizgin Kayıtbey de şöyle dedi:

“Bir anda kapımız açıldı içeriye 8-9 kadın gardiyan ile özel harekat gibi giyimli 10-15 kadar 25-30 erkek gardiyan girdi. Ellerinde coplar olan kuvvet birimleri bizi dövmeye başladı, tekme attılar, ittiler, yere yatırdılar. Bir süre odada kaldık. Sonra koridora çıkardılar. Koridorda iken takım elbiseli bir grup da yaşadıklarımızı izliyordu. Burada kelepçe vuruldu, bir odaya götürüldük. Orada ellerimiz ve ayaklarımız arkadan domuz bağı şeklinde bağlandı. Bu esnada takım elbiselilerin ‘Vurun, bir daha sesleri çıkmasın’ diye bağırdığını duydum. Üçümüzün başını yan yana gelecek şekilde yaklaştırdılar ve o şekilde 4 saate yakın bekletildik. Ardından odadan tek tek, döve döve çıkardılar.”

DİSİPLİN SORUŞTURMASI VE SÜRGÜN

Raporda, Kayıtbey’in darp edildiği, el bileklerinde ekimoz, dudağında yara, göz çevresinde ekimoz olduğu bilgisine yer verildi. Tutsaklar Nazlıcan Barışer ve Lale Kabişen’in de darp edildiğinin belirtildiği raporda, işkence uygulayanların açığa alınması istendi. Raporda, kadın tutsaklara yönelik işkence sonrası erkek tutsakların durumu protesto etmek için kapıya vurduğu ve erkek tutsaklar hakkında 4 ayrı disiplin soruşturması başlatıldığı bilgisine de yer aldı.

Raporda, işkenceye uğrayan Kayıtbey ve Kabişen’nin 18 Eylül’de başka cezaevlerine sürgün edildiği aktarıldı. Kayıtbey’in Kayseri Bünyan Kapalı Cezaevi’ne, Kabişen’in ise Tarsus Kapalı Kadın Cezaevi’ne sevk edildiği belirtilen raporda, “Heyet; Derhal ve resen harekete geçmesi gereken savcılık makamının tutumu ile ayrı ve uzak cezaevlerine gönderilen mahpusların durumunu birlikte değerlendirdiğinde etkin, bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yürütülmeyeceği endişelerini kamuoyu ile paylaşmaktadır” diye belirtildi.