Êzidî sanatçılardan Şengal'i sahiplenme etkinliği

Hannover'de bir araya gelen Êzidî sanatçılar, Şengal'i sahiplenmek için bir etkinlik düzenledi. Sanatçılar, KDP ile Bağdat arasında yapılan Şengal anlaşmasına da tepki gösterdi.

Almanya'nın Hannover şehrinde Êzidî sanatçılar, Nawenda Çanda Ezîdxane (NÇÊ) öncülüğünde Şengal'i sahiplenme eylemi gerçekleştirdi. Hannover Steintor meydanında saat 14:00'da çok sayıda Êzidî sanatçının katılımı ile mini bir konser verildi. Ardından NÇÊ sanatçıları adına yapılan konuşmada, "Êzidî sanatçılar olarak, sanatımız, sesimiz ve varlığımızla Şengal savunmasına hazırız. Önder Apo özgür olmalı, çünkü ancak Önder Apo özgür olunca bizler de özgür olabiliriz" denildi.

Etkinlikte Almanca yapılan açıklamada ise, Hewler ve Bağdat hükümetinin 9 Ekim'de yaptıkları Şengal anlaşmasına dikkat çekildi. Anlaşmanın 2014 yılında Êzidî halkına dönük yapılan fermanın devamı olduğu belirtilen açıklamada, şunlar belirtildi: "Özgürlük hareketi ve biz olduğumuz sürece emellerine ulaşamayacaklar. Şengal toprağı Egit, yiğit çocuklarımız, kahraman gerilla güçlerinin kanıyla sulandı. Herkes iyi bilsin biz bu değerlerimizi canımızla, kanımızla savunacağız. Derweşlerin, Egitlerin ülkesi özgür olacak, Şengal özgür olacak."

Açıklamanın ardından sanatçılar Süleyman Rengin, Bavê Ronî, Emin Hemdûna, Nalin û Nazdar, Rewî, ve Agit Şengali'n birer parça söylemesinin ardından etkinlik sloganlarla sona erdi.