Avrupa'da 'Öcalan'a özgürlük' kampanyası sürüyor

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik mutlak tecride dikkat çekmek ve özgürlüğünü talep etmek amacıyla 1 Kasım'dan bu yana sürdürülen kampanya kapsamında İsviçre, Finlandiya, Almanya ve Fransa'da eylemler gerçekleşti.

İSVİÇRE

İsviçre'nin Bern kentinde merkez tren istasyonu önünde Mizgin Kadın Meclisi, Tevgera Ciwanên Şoreşger ve Jinên Ciwan ên Azad aktivistleri tarafından "Tecride, Faşizme, İşgale Son; Özgürlüğü Sağlama Zamanı" hamlesi kapsamında bilgilendirme standı açıldı.

Eylem boyunca aktivistler tarafından bildiriler dağıtıldı ve çevredekilere bilgilendirme yapıldı. Eylem akşam saatlerinde sonlandırıldı.

Aarau Rojbin Kadın Meclisi ile TCŞ aktivistleri tarafından Olten kasabasında kentin önemli noktalarına Abdullah Öcalan'ın özgürleştirilmesi hamlesi kapsamında pankart ve döviz asma eylemleri gerçekleştirildi.

FİNLANDİYA

Finlandiya'nın Oulu kentinde Kürtler ve dostları aynı amaçla "Öcalan'a özgürlük" talep eden afişler astı.

ALMANYA

Almanya'nın Darmstadt kentinin çeşitli yerlerine Almanca ve Türkçe, "Abdullah Öcalan’a özgürlük" pankartları asıldı.

Darmstadt gençlik insiyatifi öncülüğündeki eylemler sırasında pankartlardan biri Üniversite meydanına, biri de kent girişindeki köprüye asıldı. 

FRANSA

Fransa'nın Bordeaux kentinde Tevgera Ciwanên Şoreşger aktivisti gençler, bir sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi.

“Tecride, Faşizme, İşgale Son: Bi Hev Re Serhildan” şiarıyla düzenlenen eylem, saat 19’.00'da Cenon semtinde başladı.

Üzerinde Fransızca, “Abdullah Öcalan 7665 gündür tecritte” ve “Öcalan’a Özgürlük” yazan pankartları açan gençler, araç yolu üzerinde Fransızca ve Kürtçe sloganlarla eylemlerini sürdürdü.

Eylemde ayrıca "KDP provokasyonları" da protesto edilerek “Bimre Îxanet” ve “Bijî Serok APO” sloganları atıldı.