Alman devrimcilerin ailelerinden Merkel’e 'Türkiye' mektubu

Kürdistan'da şehit düşen Alman devrimcilerin aileleri, Merkel'e mektup yazarak, "Türk devletiyle iş birliğine son ver" diye seslendi.

Kürdistan’da farklı tarihlerde şehit düşen Alman devrimcilerinin aileleri, Türk devletine silah satışlarının durması ve Almanya’da yaşayan Kürtlere baskıların son bulması için Başbakan Angela Merkel’e mektup yazdı.

Uta Schneiderbanger 31 Mayıs 2005 günü Qalediz’de bir trafik kazası sonucu, Ivana Hoffman 7 Mart 2015’te Til Temir’de DAİŞ’le savaşta, Jakob Riemer 9 Temmuz 2018’de Çarçella’da Türk ordusunun hava saldırısında ve Michael Panser 14 Aralık 2018’de Medya Savunma Alanları’na yönelik bombardımanda, Konstantin Gedig (Andok Cotkar) ise 16 Ekim 2019’da Serêkaniyê’deki hastane yapılan hava saldırısında şehit düşmüşlerdi.

Kürt halkının verdiği özgürlük mücadelesine destek olmak için Kürdistan’a giden ve orada şehit düşen bu beş Alman devrimcinin anne-babaları Alman Başbakanı Angela Merkel’e ortak bir mektup gönderdi.

Anne ve Konrad Schneiderbanger, Michaela Hofmann-Umeh, Katharina Riemer, Hans-Ulrich Panser, Ute Ruß ve Thomas Gedig’in imzasıyla gönderilen mektupta aileler, Alman hükümetine önemli çağrılarda bulundular.

‘İNSANLIĞIN DEĞERLERİ İÇİN YAŞAMINI YİTİRDİLER’

Çocuklarının gönüllü olarak Kürdistan’da gittiğini, orada insanlığın ortak değerleri için özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatlarını kaybettiğini belirten aileler, Türk devletiyle iş birliğinin son bulmasını istedi.

Kürdistan’da son dönemlerde artan hak ihlalleri ve savaş suçlarına dikkat çeken aileler, Başbakan Merkel’den federal hükümetin Türkiye siyasetinde köklü değişiklikler yapmasını talep etti.

Alman devrimcilerinin aileleri, Türk devletine derhal kapsamlı bir silah ambargosu uygulaması gerektiğini ifade ederken, Almanya’da yaşayan Kürtlere yönelik devlet baskısının da son bulmasını istediler.

Belçika yargısının PKK’nin “terörist örgüt” olmadığına dair aldığı kararı Merkel’e hatırlatan aileler, Almanya’nın '90’lı yılların atmosferinden çıkarak Kürt siyasetini değiştirmesinin zamanının geldiğini ifade ettiler.

‘ÇOCUKLARIMIZIN ANITLARI DİKİLSİN’

Uta Schneiderbanger, Ivana Hoffman, Jakob Riemer, Michael Panser ve Konstantin Gedig’in anne-babaları, son olarak Alman başbakanından Kürdistan’da şehit düşen çocuklarının unutulmaması ve isimlerinin yaşatılması için kamuoyuna açık yerlerde anıtların dikilmesini talep etti.