Bologna’da Paris Katliamı protesto edilecek

İtalya Bologna'da, Paris'te katledilen kadınlar için yürüyüş düzenlenecek.

İtalya’nın Bologna kentinde, Paris’te katledilen Kürt kadın devrimciler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için yürüyüş yapılacak. UİKİ Onlus, Rete Kurdistan, Jineoloji İtalia, Rete Jin, Non Una Di Meno gibi hareket ve kurumların organize ettiği yürüyüşe, birçok sendika ve sivil toplum örgütü de destek veriyor.

İŞGAL SALDIRILARI DA PROTESTO EDİLECEK

Rojava’ya dönük işgal saldırısının da protesto edileceği yürüyüş için hazırlanan çağrı metninde, Türk devletinin işgal saldırısının en başta kadın devrimine yönelik bir saldırı olduğuna dikkat çekildi.

"Rojava’da yaşamın her alanında kadın özgürlüğü ve öz savunmasına dayalı bir sistem kuruldu ve böylece yeni bir toplumu inşa etmenin ve ataerkiyi ortadan kaldırmanın mümkün olduğu ispatlandı" denilen açıklamada, Rojava devriminin hedef alınmasının temel sebebinin de bu olduğu belirtildi.

Paris’te katledilen 3 Kürt kadın devrimcinin hatırlatıldığı açıklamada Suriye Gelecek Partisi Eşbaşkanı Hevrin Xelef ve YPJ savaşçısı Amara Güneş’in katledilmesinin de bu korkudan kaynaklı olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Mücadeledeki kadın örneğinden güç ve cesaret alıyoruz, devrim çığlıklarını sokaklara yayarak dayanışmanın zamanı geldi" diye kaydedildi.

Bologna’da 11 Ocak’ta Piazza XX. Settembre’de yapılacak yürüyüşte, sözleri üç kadın devrimciye uyarlanan LasTesis dansı, Jineoloji Komitesi ve Non Una Di Meno üyeleri tarafından sergilenecek.