GÖRÜNTÜLÜ

Cumartesi Anneleri'nin 1000. haftası İsviçre’de selamlandı

Cumartesi Anneleri’nin 1000. Hafta eylemiyle dayanışmak amacıyla ADGB öncülüğünde meydanlara çıkan eylemciler, 'Cumartesi Anneleri ve Barış Anneleri'nin mücadeleleri ortaktır; onların adalet arayışlarına ses olacağız” dedi.

CUMARTESİ ANNELERİ 1000. HAFTA EYLEMLERİ

1000 haftadır sürdürülen Cumartesi Anneleri'nin adalet arayışına destek ve ses olmak için ADGB (Avrupa Demokratik Güç Birliği) öncülüğünde Avrupa'nın 61 merkezinde eşzamanlı eylemler düzenlendi.

İsviçre'de düzenlenen Cumartesi Anneleri'ne destek eylemlerinin adresleri ise başkent Bern ile Basel ve Zürih kentleri oldu. 

BERN

Bahnhofplatz'ta biraraya gelen onlarca kişi, devlet eliyle kaybedilenlerin fotoğraflarıyla birlikte karanfiller taşıdı.

Mumların yakıldığı eylemde ADGB adına Tuncay Yılmaz bir konuşma yaptı. 1000 haftadan bu yana çocuklarının kemiklerini bulmak ve katledenlerden hesap sormak isteyen kayıp yakınlarının adalet taleplerinin hala yanıtsız bırakıldığını belirten Yılmaz, "Ailelerimizin çocuklarını ve yakınlarını kaybettiren devlet, onların 'Çocuklarımız nerede?' sorusunu sormalarını dahi yasaklamak istiyor" dedi.  

ADGB olarak kayıp yakınlarının sesini duyurmak için bugün Avrupa'nın 61 merkezinde eylem düzenlediklerine işaret eden Yılmaz, demokrasi güçlerine faşizme karşı mücadeleyi ortaklaştırma çağrısında bulundu. Yılmaz, şunları kaydetti: "Hep birlikte soruyoruz; çocuklarımız nerede, yakınlarımız nerede? Kayıplar Erdoğan faşist rejimiyle başlamamıştır. Ondan önceki rejimler kayıplarımızın esas sorumlularıdır. Ancak Erdoğan/AKP/MHP iktidarıyla birlikte ülkedeki baskı, tutuklama, gözaltı, katliamlar, büyük ölçekli savaşlar, özellikle Kürtler, Aleviler, sosyalistler başta olmak üzere muhalif kesimlere saldırılar artmıştır. Bu faşizm karşısında Cumartesi Anneleri ve Barış Anneleri’nin seslerini birleştirmek zorundayız. Zindanlarda eşitlik ve özgürlük için direnen tutsakların sesiyle Taksim'e barış, emek, özgürlük talepleriyle yürüyenlerin sesini birleştirmek zorundayız."

ADGB'nin Cumartesi Anneleri'nin 1000. Hafta eylemine ilişkin Almanca basın metninin Hediye Munzur tarafından okunduğu eylemde kurum temsilcileri de birer konuşma yaptı. 

CDK-S (İsviçre Demokratik Kürt Konseyi) adına konuşan siyasetçi Nejdet Atalay, Cumartesi Anneleri'ni ve eşi ve çocukları katledilen Emine Şenyaşar'ı selamladı ve adalet talebiyle sürdürdüğü oturma eylemine dikkat çekti. Atalay, Emine Şenyaşar'ın Amed Newroz'unda milyonlara hitaben yaptığı adalet talebini hatırlattı. 

ZÜRİH

Stauffacher meydanında bir araya gelen eylemciler, kayıp yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Eylemde “Kayıplar bulunsun, hesap sorulsun”, “Kaybedenler kaybedecek” sloganları atıldı. 

Gözaltında kaybedilenler adına saygı duruşu ile başlayan eylemde kayıp yakınları birer konuşma yaptı. 1000 haftadır süren bu mücadelenin gözaltında kaybedilen binlerce devrimci sosyalist komünist ve yurtsever için hesap sorma eylemi haline geldiği belirtilen konuşmalarda, zaman aşımına ve Anayasa Mahkemesi gibi engellerle hukuksal olarak hesap sorma mücadeleleri engellense de meydanlarda hak arama mücadelesinin sürdürüleceği vurgulandı.

BASEL

Gözaltında Kayıplara Karşı Komite (ICAD) Enternasyonal Büro tarafından düzenlenen eyleme ADGB bileşenleri ile çok sayıda devrimci kurum katılım sağladı.

Claraplatz'da kayıpların resimleri, karanfiller ve kayıpları simgeleyen ayakkabılar ve mumlarla 1000. Hafta yazıldı. 

İGİF (İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu) Eşbaşkanı Gülderen Sevim, kayıplar mücadelesinin tarihi faşist devlet kurulduğundan bugüne sürdüğünü söyledi. Ancak 90 yılların başında gözaltında kayıpların giderek arttığını belirten Gülderen Sevim, gözaltında kayıplara karşı Cumartesi Anneleri’nin, kayıplardan hesap soran kampanyalarla başladığını hatırlattı. Gülderen Sevim, “Son kaybın akıbeti açıklanana  kadar adalet mücadelemiz devam edecektir. Bizler Avrupa’dan dayanışmamızı sürdüreceğiz” dedi.