Eski istihbarat şefinden ‘Türk imamları ajan’ itirafı

Almanya’nın iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın eski başkanı Maaßen, DİTİB üyesi imamlarının Türk istihbaratına çalıştığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl görevinden ayrılan Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen, haftalık haber dergisi Focus’un internet sitesi “Focus Online”na konuştu. Almanya’nın gündemindeki konulara değinen Maaßen Erdoğan rejiminin Almanya’daki şubesi olarak çalışan DİTİB’e ilişkin çarpıcı bir itirafta bulundu.

Almanya’daki 900’e yakın camisiyle Türk diyanet kurumuna bağlı çalışan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) üyesi imamlar için eski istihbarat şefi “Onların istihbarat faaliyetleri içinde bulunduklarını ve topladıkları bilgileri Türk kurumlarına gönderdikleri biliniyordu” diye konuştu.

‘İSTİHBARAT DİTİB’İ YAKINDAN TAKİP ETMELİ’

Türk imamlarının söz konusu ajanlık faaliyetlerinin devletin bağımsızlığına saldırı anlamına geldiğini belirten Maaßen devamla şunları söyledi: “Bana göre DİTİB’in ideolojik dini bakış açısının da demokratik değerlerle uyuşmuyor. Bundan dolayı Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın bu organizasyonu daha yakından takip etmesi gerekiyor. Tabii ki bu konudaki karar siyasi iradenindir.”

Geçtiğimiz Ocak ayında DİTİB’in tamamen Ankara’ya bağlanması amacıyla genel başkan ve genel başkan yardımcısı bizzat Erdoğan rejimi tarafından belirlenmişti.  DİTİB’in genel başkanlığına Türk devletinin Berlin Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Kazım Türkmen getirilerken, genel başkanlığına ise 2014-2017 yılları arasında Türk devletinin Köln’deki konsolosluğunda Din Hizmetleri Ataşesi olarak çalışan Ahmet Dilek atanmıştı.

‘AJAN İMAMLAR’ SORUŞTURMASI KAPANMIŞTI

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimin ardından Erdoğan iktidarı Gülen cemaati üyesi oldukları gerekçisiyle birçok imamın görevine son verirken, DİTİB yöneticiler ve imamlar son dönemlerde özel olarak seçilip Almanya’ya gönderiliyor.

Erdoğan rejimi ile Merkel hükümetinin arasının kötü olduğu 2017 yılı başında DİTİB'li imamların nasıl MİT’e çalıştığı ve vaaz adı altında nasıl Erdoğan propagandası yaptıkları belgeleriyle ortaya çıkmıştı. İşte o dönem Kuzey Ren Vestfilya Eyaleti Anayasa Koruma Örgütü en az 13 ajan imamı tespit etmiş, polis de bazı ev baskınları gerçekleştirmişti. Ancak Erdoğan rejimiyle yapılan pazarlıklar sonucunda DİTİB’e soruşturma dosyası kapatılmıştı.