Frankfurt’ta on binler direniş mesajı verdi

60 bin kişinin katıldığı Frankfurt Newroz’unda “İmralı kapıları açılsın, PKK yasağı son bulsun, zaman özgürlük zamanı” mesajı verildi.

Almanya’nın Frankfurt kentinde KON-MED, FED-KURD, FCK, FED-MED, FCKM-KAWA, YJK-E-Almanya öncülüğünde “Newroza azadiya Rêber Apo Pîroz be” şiarıyla gerçekleştirilen 2022 Newroz’u büyük bir coşku ve kararlılıkla kutlandı.

ÜÇ VURGU: TECRİT, 50. YIL BİLDİRGESİ VE PKK YASAĞI

Almanya’nın farklı eyalet ve şehirlerinden 150 merkezden yüzlerce otobüsle Newroz alanına gelen  on binlerce Kürdistanlı, gün boyu attıkları sloganlarla, konuşmacıların yaptıkları açıklamalarla PKK’nin 50. Yıl Bildirgesi’ni selamladı, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etti ve PKK yasağının kaldırılmasını talep etti.

TEK SES: BIJÎ SEROK APO!

Newroz kutlamasına başlandığı andan, tüm konuşmacı ve sanatçıların stranlarını söylediği anlara değin kitle sürekli sloganlar attı. “Bijî Serok Apo” sloganı tecrit politikalarına tepki ve 50. Önderlik ve Parti Yılı Newroz’u vurgusunun sahiplenildiği ifade oldu.

Ağırlıkta gençler ve kadınlardan oluşan kitle, Kürdistan’daki gerilla direnişine ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride vurgu yaparak, “Bijî berxwedana PKK”, “Bijî berxwedana İmralı”, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana gerilla”, “Bê Serok jiyan nabe”, “Bi can bi xwîn em bi te re ne Ey Serok” sloganları attı.

Frankfurt Newrozu’ndaki katılımın önceki yıllara göre yüksek olması, kitlenin coşkusu,  özellikle kadınların ve gençlerin yöresel kıyafetlerle alanı doldurması ve alandaki kitlenin sayısına ilişkin yorumlar yapıldı. Gerek tertip komitesinden edinilen bilgilere, gerekse polis telsizlerinden geçtiği iddia edilen anonslara göre, alanda 60 binin üzerinde Kürdistanlı ve dostunun yer aldığı belirtildi.

RÊBER APO ÖZGÜRLEŞENE DEK ÇALIŞACAĞIZ

KON-MED Eşbaşkanı ve Newroz Tertip Komitesi üyesi Zübeyde Zümrüt, KON-MED Eşbaşkanı Engin Sever, HDP Avrupa Eşsözcüsü Leyla İmret ile Halkların Birleşik Devrimci Hareketi ve Tevgera Ciwanên Şoreşger temsilcileri birer konuşma yaptı.

Zübeyde Zümrüt,  “Rêber Apo’nun Newroz’unu özgürlük Newroz’u diye açıklamıştık. Rêber Apo bizler için, kadınlar ve gençler için kırmızı çizgidir. Onu özgürleştirene kadar gece gündüz sokak sokak, ev ev çalışacağız” derken, Türk devletinin soykırım saldırılarına da değinerek, saldırılarla Kürt halkını bitiremeyeceğini ekledi.

PKK YASAĞI KALDIRILMALI

Engin Sever ise PKK yasağına değinerek artık yasağın son bulması gerektiğini söyledi. Türk devletine silah satan ülkelere seslenen Sever, “Kürdistan’daki katliamlar sizlerin silahlarıyla oluyor. Garê, Heftanîn, Metîna’da kimyasal silahlar kullanıldı. Bu silahlar Avrupa’dan alındı. Bugün Kürt halkı bu alanda, biz özgürlüğümüzü, önderliğimizin özgürlüğünü talep ediyoruz, diyor. Eğer Avrupa devletleri Ortadoğu’da barış istiyorsa İmralı’da Rêber Apo ile görüşme olmalıdır” dedi.

İMRALI KAPILARI AÇILSIN

HDP Avrupa Eşsözcüsü Leyla İmret de, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 2013 Newroz’unda yaptığı çağrıya ve Kürt özgürlük hareketinin çözümden yana tavrına odaklandı. Türk devletinin, halkın barış ve demokrasi taleplerine Cizre, Sur, Nusaybin gibi yerleri yıkarak, Rojava’yı işgal ederek, HDPye yönelik kapatma davası açarak, kayyum politikası izleyerek cevap verdiğini belirten İmret, “Türk devletinin imha inkar politikası ırkçılık politikasıdır” dedi.

“Ortadoğu’daki tüm sorunların çözümü, Abdullah Öcalan’ın üçüncü yol paradigmasıdır” diyen İmret, “İmralı kapıları açılsın, işgal saldırıları son bulsun” ifadelerini kullandı.

HBDH adına yapılan açıklamada, “Faşizmin, emperyalizmin bütün saldırganlığıyla üstümüze geldiği kaotik bir süreçten geçiyoruz. Halkların kendi kaderini tayin hakkı yerine savaşın dayatıldığı üstünüze bombaların yağdığı bir süreçten geçiyoruz. Halkların Birleşik Devrim Hareketi olarak biz de Newrozlaşmalıydık, Newroz ateşini yakmalıydık” denildi.

TCŞ: İMRALI DUVARLARINI YIKACAĞIZ

TCŞ adına yapılan açıklamada ise 50. Newroz yılına atıf yapılarak, “Bu elli yıllık süreçte Apocu gençlik aralıksız bir mücadele yürüttü. Kadın, gençlik ve ülkenin özgürlüğü için ne kadar saldırı gerçekleştiyse de kimse devrimci gençliğin dizini kıramadı. Hiçbir şiddet bizi yolumuzdan döndüremez. Önderliğin tecridi ile kapitalist güçler toplumsal değerlere saldırdı. Şehitlerimizin kanlarıyla ve özgürlük hareketimizin mücadelesiyle komplo saldırılarına karşı duruldu. Düşman bu nedenle Medya Savunma Alanlarına, zindanlardaki direnişlere çok sert saldırıyor. Biz yine de daha kararlıyız; bu saldırılara karşı Newroz meşalesini daha da büyüteceğiz, İmralı duvarlarını kıracağız. Bizler TCŞ ve Teko-Jin olarak 50. Önderlik Newrozunu devrimci ruhla Reber Apo’ya şehitlere ve tüm Kürdistan’a kutluyoruz. Zaman özgürlük zamanı. Bijî Serok Apo, Jin jiyan azadî ” denildi.

Sanatçı Şehribana Kurdi, Kürtler arasındaki ittifakın önemine değinirken,  Koma Bajar solisti Vedat Yıldırım, kitlenin coşkusu karşısında hayranlığını gizleyemedi.

Kürt rapçi Sheriff Ömeri, Rojava ve tüm Kürdistan’ı işgalden kurtaran gerilla güçlerine selam yollarken, Tev-Çand’a bağlı folklor grubunun sergilediği gösteri herkesi büyüledi.