KCDK-E 10 Nisan’da faşizme karşı alanlara çağırdı

KCDK-E Eşbaşkanlık Divanı, Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin (ADGB), “Faşizmi birlikte yeneceğiz” sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında 10 Nisan günü Avrupa’nın birçok merkezinde öngörülen eylemlere aktif katılmaya çağırdı.

ADGB “Faşizmi birlikte yeneceğiz” sloganıyla başlattığı kampanya çerçevesinde 10 Nisan günü Avrupa’nın birçok merkezinde miting ve yürüyüşler organize edecek.

Altı ay sürecek kampanyanın final eylemi ise 4 Eylül’de merkezi bir “barış ve demokrasi” mitingi ile yapılacak.

 

KCDK-E yaptığı yazılı açıklamada 10 Nisan’daki eylemlere aktif katılmaya çağırdı.

KCKD-E’nin açıklaması şöyle:

“AKP-MHP faşizminin Türkiye ve Kürdistan coğrafyasını baskı, şiddet ve kanla boğduğu, binlerce insanı zindanlara attığı, işçileri, emekçileri ve yoksulları ekonomik krizin yükü altına soktuğu karanlık günlerden geçiyoruz.

Pandemi koşullarını da gerekçe yaparak toplumsal baskıyı derinleştiren AKP-MHP faşizmi tüm uygulamalarıyla bir toplumu zapturapt altına almıştır.

İmralı’da sürdürülen ağır tecritle birlikte, Önder Apo üzerindeki baskı ağırlaştırılmıştır. Bu tecrit tüm Türkiye ve Kürdistan coğrafyasına dönük olarak sürdürülerek başta kadınlar olmak üzere, toplumsal muhalefetin olduğu her yerde azgın bir şekilde sürdürülmektedir.

Milyonları temsil eden ve iradesi olan milletvekilleri, belediye başkanları tutuklanmış ya da görevlerinden alınıp kayyum atanarak irade gaspına gidilmiştir. Yine milyonları temsil eden HDP’yi kapatma ve siyasi soykırım saldırıları aralıksız sürmektedir. Kadın direnişinin ulaştığı aşamayı gören ve bundan korkan iktidar, İstanbul Sözleşmesi’ni reddederek kadın düşmanı yüzünü açıkça göstermiştir.

Buna karşı tüm gücüyle direnen ve mücadele veren kadınlar, üniversite öğrencileri, emekçiler, gençler ve bir bütün olarak toplumun tüm kesimleri büyük bir direniş sürdürerek faşizmi yenmenin tek çözüm olduğunun bilinciyle kenetlenmiştir.

Bu nedenle AKP-MHP faşizmi sonunu görerek saldırılarına çeşitli biçimlerle sürdürmektedir. Hem Türkiye ve hem de Avrupa’da kirli faaliyetler içine girerek direniş dalgasını kırmak istemektedir.

Ancak ok yaydan çıkmıştır, milyonlar sessiz kalmak istememektedir. İradesine sahip çıkarak direnişi kat kat büyütmektedir. Avrupa’da devrimci, demokrat, aydın, kadın, geç, her kesimden muhalif kesim ortaklaşarak bir mücadele seferberliği başlatmıştır.

KCDK-E olarak bu direniş seferberliğine tüm gücümüzle katılarak 10 Nisan’da tüm Avrupa’da gerçekleşecek miting ve yürüyüşlere aktif olarak katılamaya çağırıyoruz.”