Kürtçe yayınları izlemesi yasaklanan Dora açlık grevinde

Kürtçe haber ve müzik kanallarını "sakıncalı" denilerek izlemesi engellenen Mazlum Dora, tutulduğu Stammheim Cezaevi'nde açlık grevine başladığını açıkladı.

Almanya’nın Stuttgart kentinde Stammheim Cezaevi’nde 1 yıldır tutuklu olan Mazlum Dora, açlık grevine başladığını açıkladı.

Stammheim’de 4 Mayıs’ta görülen duruşmada Dora, haber kanalları Medya Haber, Stêrk Tv ve Kürtçe müzik yayını yapan MED Muzik kanallarının seyretmesi engellendiği için Pazartesi günü açlık grevine başladığını söyledi ve şunları anlattı: “Pazartesi günü Tv’yi izlemek için açtığımda kanalların kapalı olduğunu fark ettim. Nedenini sorunca sakıncalı buldukları için kapattıklarını söylediler” dedi.

Yeni Özgür Politika gazetesine bilgi veren Dora’nın avukatı Christos Psaltiras, yaşanan hukuksuz uygulamadan vazgeçilmesi için yazılı başvuruda bulunacaklarını aktardı.

Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Mayıs 2021’de Berlin’e yaptığı ziyaret ardından aralarında sanatçı Mazlum Dora’nın da bulunduğu 3 Kürdistanlı tutuklanmıştı.

Dora, 11 Mayıs’ta resmi işlemleri için gittiği Esslingen belediye binası çıkışında yere yatırılıp ters kelepçe yapılarak göz altına alınmıştı.

Tutuklanarak Stammheim Cezaevi’ne konulan Dora, kültürel faaliyetlerinden dolayı yargılanıyor.