Lahr’daki baskının talimatı Türk konsolosluğundan

Almanya’nın Lahr kentinde DTKM ile dernek eşbaşkanları ve yöneticilerinin evleri basıldı. Evi basılan dernek yöneticilerinden Mesut Aslan, "Talimat Türk konsolosluğundan" dedi.

Almanya’nın Lahr kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi ile yöneticilerinin evleri basıldı.

Baskınlar sabah 07.00 civarında gerçekleşti. Evi basılan DKTM Eşbaşkanı Mesut Aslan, "2017-2019 yılları arasında yapılan eylem etkinliklerde 'yasaklı' bayrak ve flamalar taşındığı gerekçesiyle dernek ve evlerimiz basıldı. Evler ve dernek arandı. Kimi evlerdeki aramalara köpekler ile özel polisler de eşlik etmiş. Telefonlarımız alındı. Dernekteki bayrak ve flamalara da 'yasaklı' oldukları gerekçesiyle el konuldu" dedi.

ANAHTARI BELEDİYE VERMİŞ!

Derneklerinin belediye tarafından tahsis edildiğine işaret eden Aslan, "Polis evi bastığında beni derneğe götürmek istedi. Avukatımla konuştum, derneğe gitmememi istedi. Ama dernek binası belediyenin bize tahsis ettiği bir yer olduğu için anahtarı onlarda vardı. İçeri o şekilde girdiler. Dernekteki bayrak ve flamalara el koydular" dedi. 

TÜRK KONSOLOSLUĞUNUN ŞİKAYETİ ÜZERİNE

Baskının arkasında Türk konsolosluğu olduğunun altını çizen Aslan, "Polis, Türk konsolosluğunun şikayeti üzerine Karlsruhe savcılığının talimatıyla soruşturma başlatıldığını söyledi. Polislere de belirttim; Türk devletinin talimatlarıyla bize saldırı yapılıyor, derneklerimiz kriminalize edilmeye çalışılıyor. Baskın da bunun bir sonucudur. Bunu kabul etmiyoruz" dedi.

Yürüttüğü siyasi faaliyetler, eylem ve etkinlikleri organize ettiği, izin aldığı vb. gerekçelerle sınır dışı edilmek istenen Mesut Aslan, 2020 Ağustos’tan bu yana haftada bir imza atmak zorunda bırakılıyor ve bulunduğu bölgeyi terk edemiyor.