Londra, Viyana ve Göteborg’da kitlesel protesto eylemleri

Londra, Viyana ve Göteborg’da Türk devletinin işgal saldırıları protesto edildi.

İngiltere’nin başkenti Londra ile İsveç’in Göteborg kentinde alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin işgal saldırılarını protesto etti.

LONDRA

Londra’da Demokratik Güç Birliği öncülüğünde bir araya gelen yüzlerce kişi Türk devletinin Kürtlere yönelik saldırılarını yürüyüş ve miting ile protesto etti.

Britanya’da aralarında Alevi Federasyonu, DAY-MER, Gik-Der, Kürt Halk Meclisi, Koçgirililer Derneği gibi birçok kurumu içinde bulunduran DGB’nin çağrısı ile yüzlerce kişi Edmonton Angel Corner’da bir araya geldi. Ellerinde Türk devletinin Kürtlere karşı saldırılarını konu alan pankart ve dövizler taşıyan halk, sık sık, “Kahrolsun faşizm”, “Katil AKP katil Erdoğan”, “Jin, jiyan, azadi”, “Lovely Öcalan” sloganları atıldı. Eylemde ilk konuşmayı yapan Britanya Alevi Federasyonu Genel Başkanı İsrafil Erbil, Kürt halkına yönelik katliam ve bombardımanlara dikkat çekerek, “Şengal’da Roboski’de Maxmur’da Kürt halkının üzerine bombalar yağdırılıyor. Seçilmiş iradesine karşı kayyumlar atanıyor ve gasp ediliyor. Milletvekillerinin vekillikleri düşürülüyor ve seçilmiş iradeye darbe yapılıyor. Halkları ve muhalifleri ezen bir virüs var ve bu virüse karşı hep birlikte mücadele edeceğiz ve son Kürt özgürleşene kadar Kürt son Alevi özgürleşene kadar Alevi olacağız son Êzidî özgürleşene kadar Êzidî olacağız” dedi.

‘ENTERNASYONAL MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM’

DGB adına ise Gik-Der Eşbaşkanı Paula Lamont yaptığı konuşmada Türk devlet faşizmine karşı enternasyonal mücadelenin önemine dikkat çekti. Kürt halkı ile dayanışmanın ve birlikte mücadelenin elzem olduğunu söyleyen Lamont, halklarının özgürlüğünün tek yolunun faşist rejime karşı devrimci bir mücadele yürütülmesi gerektiğinin belirtti. Lamont, Kürt ve Kürdistan halkları özgürleşene kadar mücadeleyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

‘TOPYEKUN MÜCADELE ZAMANI’

Britanya Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Ercan Akbal da Kürt halkına yönelik her gün bombardıman, katliam, baskı, gözaltı ve işkencenin sürdüğünü belirterek, Kürt halkına karşı soykırım politikalarının uygulandığını ifade etti. Asuri, Keldani, Ermeni ve Rum halkını katliam ve soykırıma uğratan Türk devletinin bugün Kürt halkına yönelik soykırım uygulamak istediğine dikkat çeken Akbal, Kürt halkı ve dostlarının bu soykırım saldırılarına karşı topyekun mücadele sürecine girmesi gerektiğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından kitle kortej halinde Seven Sisters Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında eylemcilere yoğun ilgi gösterilirken, sık sık “Kahrolsun faşizm”, “Biji Serok Apo” sloganları atıldı. Eylem alkış ve zılgıtlar eşliğinde sona erdi.

VİYANA

Avusturya'nın başkenti Viyana’da Türk devletinin işgalci, soykırımcı saldırılarına karşı Kürdistanlılar ve dostları sokağa çıktı.

Türk ordusunun Medya Savunma Alanları, Şengal ve Maxmur ile HDP’ye yönelik saldırıları Wien Westbahnhof’dan Museumqatier'e kadar bir yürüyüş ve ardından bir miting ile protesto edildi.

Viyana Demokratik güç birliğinin organize ettiği yürüyüşe MLKP, SKB, PARTIZAN, ADKH, Platform Radikale Linke, Komintern, Anti-Fa-, KJÖ, PYD, DKTM üyeleri katıldı.

Yürüyüş Kürdistan devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından hazırlanan pankart, poster ve flamalarla halk yürüyüşe geçti.

Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş boyunca "TC Kürdistan’dan defol", "Katil Erdoğan", "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Öcalan'a özgürlük, Kürdistan’a statü", "Biji Serok Apo", "Be Serok jiyan nabe", "Biji HPG", "Biji YPG", "Biji YPJ", “Bakur, Bajur, Rojhılat hemu kurdin yek welat" sloganları atarak kin ve öfkelerini dile getirdiler. Yürüyüş ve miting boyunca hazırlanan bildiriler dağıtılarak ve okunarak Avusturya kamuoyu bilgilendirildi.

Yürüyüşten sonra Museumqatier'de bir miting düzenlendi.

GÖTEBORG

Türk devletinin Maxmur, Şengal ve Kandil'e yönelik saldırıları İsveç'in Göteborg kentinde düzenlenen bir gösteriyle protesto edildi.

İsveç’in Göteborg kentinde ise Kürtler alanlardaydı. Brunn Parkı'nda bir araya gelen Kürdistanlılar, Türk devletinin Maxmur, Şengal ve Kandil'e yönelik saldırıları kınadı.

Türk devletinin saldırılarının durdurulmasını talep eden pankartlar taşıyan eylemciler, Türk devletin katliamlarını kınayan sloganlar attı.