Stuttgart’ta kayıplar eylemi yapıldı

Almanya’nın Stuttgart kentinde, Schlossplatz’da “17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası” dolayısıyla düzenlenen eylemde kayıpların akıbetinin açıklanması ve sorumluların yargılanması istenildi.

Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Komite’nin (ICAD) çağrısıyla Cumartesi Anneleri Stuttgart’ın düzenlediği eyleme, Yeni Kadın, ADKH, Die Linke- Kreisverband Stuttgart, SKB, AGİF ve Zusammen Kämpfenen aktivistleri katıldı.

Kayıpların dövizleriyle pankartların taşındığı eylemde, Cumartesi Anneleri Stuttgart adına ICAD’ın Almanca dilinden de yayımlanan açıklaması okundu.

“21 Mart 1995’te İstanbul’da polis tarafından gözaltına alınan komünist Hasan Ocak’ın işkencede katledildikten sonra kimsesizler mezarlığına gömüldüğü, ailesinin ve yoldaşlarının ısrarlı aramaları sonucu 17 Mayıs’ta kimsesizler mezarlığında bulunması mücadelesi, Türkiye’de gözaltında kayıplara karşı yürütülen örgütlü mücadelenin de başlangıcı olmuştur” denilen açıklamada şunlar belirtildi: “Gözaltında kayıplara karşı sürdürülen mücadelenin sembolü ve onuru olan Hasan Ocak’ın cansız bedeninin kimsesizler mezarlığından alınarak 19 Mayıs’ta İstanbul Gazi’de binlerce kişiyle uğurlanmasının ardından, kampanya yürütücüleri tüm kayıplar için mücadeleyi sürdürmeye karar verdi. Cumartesi Annelerinin 25 yıldır süren mücadelesini, Amed’den Batman’a kadar Kürdistan’da kayıp yakınlarının mücadelesini selamlıyor ve Türk devletinin Cumartesi Annelerine getirdiği Galatasaray yasağını bir kez daha kınıyoruz.”

KAYIPLARIN AKIBETİ AÇIKLANSIN, SORUMLULAR YARGILARSIN!

17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplar Haftası dolayısıyla duyarlı tüm kişi ve kuruluşları gözaltında kayıpları sahiplenmeye ve sorumlulardan hesap sorma çağrısı da yapılan açıklamada, “Gözaltında kayıpların akıbetleri açıklansın, sorumluları yargılansın!” talebi dile getirildi.

Maskeler takılarak, sosyal mesafe korunarak düzenlenen eylem, “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganıyla sonlandırıldı.