555 milyon yıllık fosil insan ve hayvanların atası mı?

Avustralya’da bulunan 555 milyon yıllık bir organizma fosilinin insanların ve birçok hayvan türünün atası olduğu tahmin ediliyor.

Ülkenin güneyindeki çalışmalarda bulunan ve solucana benzeyen organizmanın 2 ila 7 milimetre büyüklüğünde olduğu bildiriliyor.

Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayınlanan makalede, söz konusu organizmaya ‘Ikaria wariootia’ adının verildiği bilgisi verildi.

Phys.org adlı sitedeki bir haberde ise, Kaliforniya Üniversitesi jeologlarının yaptığı çalışmada bulunan organizmanın insanlar ve birçok hayvan türünün bağlı olduğu soyağacının atası olduğu bilgisi paylaşıldı.

Uzmanlar, iddialı buluşlarının günümüzden 555 milyon yıl önce yaşadığını savunuyor. Solucan formundaki bu küçük canlının her iki yanından simetrik olduğu ve iki yandan da bağırsaklarıyla çıkış noktalarının olduğunu belirtiyor.

Bu yönüyle ‘bilateria’ grubundan olduğu savunulan söz konusu canlının günümüzde var olan örümcek, kelebek, domuz veya insan gibi canlılarla benzer yapıda olduğu kaydediliyor.

Birçok paleontolog, Avustralya’da 2000’li yılların ortalarında tespit edilen yüz milyonlarca yıl öncesinden kalma bazı delik ve yuvaların bilateria’larca kazındığından şüpheleniyordu. Ancak bu tür delikleri yapabilecek herhangi bir canlı fosili bulunamamıştı.