İstanbul’da AKP’li MOPAŞ Marketler Zinciri'ne eylem yapıldı

HBDH Efrîn Şehitleri Milisleri, İstanbul’da AKP’e yakınlığı ile bilinen MOPAŞ Marketler Zinciri'ne ait bir markete eylem düzenledi. Molotof ve EYP ile yapılan eylemde, marketin tamamen imha edildiği öğrenildi.

HBDH Efrîn Şehitleri Milisleri, İstanbul’un Kadıköy İlçesi Sahrayıcedid Mahallesi’nde bulunan MOPAŞ Marketler Zinciri'ne ait bir markete eylem düzenledi. Açıklamada, "HBDH Efrin Şehitleri Milisleri olarak, 16 Ocak’ta Saat 23:00 sularında İstanbul Kadıköy ilçesi Sahrayı Cedid mahallesi Cebesoy sokakta bulunan MOPAŞ zincirine ait market şubesi HBDH Efrin Şehitleri milislerimizce hedef alınmıştır. Molotof ve EYP ile gerçekleştirilen eylemde market imha edilmiştir” denildi.

MOPAŞ Marketler Zinciri sadece gıda tedarikçisi bir firma olmadığı,  AKP’nin palazlandırdığı faşist sermaye odaklarından biri olduğuna dikkat çekilen açıklamada şunlar:

“Bakkalcılıkla başladıkları yol, bugün faşizm ile içe içe geçerek, marketçiliğe ve oradan da talan edilen kamu kaynakları ve ihaleler ile mütaahitlikle ödüllendirilmiştir. İktidar tarafından peşkeş çekilen araziler, tarım alanları, devlet hibeleri üzerine yükselen marketler zinciri, sera alanları, et ürün tesisleri, inşaat arazileri AKP vekillerinin ve valilerinin katılımları ile açılmış, Fazıl Narman ve bugünkü yönetim kurulu başkanı olan Reşat Narman faşist piramidin içerisinde sömürü ve sömürgeciliğin sermayedarlarından biri olmuştur.

‘ONLARIN SERMAYESİNİN ALTINDA İŞÇİLERİN EMEĞİ VAR’

Narmanların sermayesi işçilerin alın teridir. Bugün binlerce işçinin çalıştığı bu faşist sermaye odağı, AKP tarafından çıkarılan kölelik yasaları ile işçinin vahşi sömürüsüne dayanarak zenginleşmektedir. Onların yükselen sermayesinin altında binlerce işçinin canı, kanı, alınteri vardır. Patronların iktidarı olan faşist hükümet işçilerin ucuz ve kuralsız çalıştırılması için yasalar çıkarıyor, grevlerini, eylemlerini yasaklıyor. Kamu kaynaklarını patronlara aktarıyor, vergi borçlarını sıfırlıyor, hibe krediler ve arazileri talan ettiriyor. Sömürüden ve sömürgecilikten beslenen holdingler ise AKP’nin Rojava’dan Libya’ya, Karabağ’dan Efrîn’e yeni sömürgelerine destekler sunuyor. Yeni alanları yağmalamak adına on binlerce Kürt, Arap, Türkmen halklarının katliamını finanse ediyor.

‘ADİL BİR COĞRAFYA İÇİN DEVRİMCİ BİRLEŞİK GÜÇLERİMİZE KATILIN’

“Faşizmi Yıkacağız, Özgürlüğü Kazanacağız” devrimci seferberlik hamlesi bu yağmacı faşist iktidarı parçalama seferberliğidir. İşçilerin, emekçilerin, kadınların, Kürt Ulusunun, Alevilerin, emekçi Türk Halkının özgür, eşit ve adil yaşayacağı bir coğrafya için devrimci savaş yürüten birleşik güçlerimize katılın.

ŞEHİTLER ANILDI

3 yıl önce sömürgeci-faşist Erdoğan iktidarı tarafından başlatılan Êfrin işgaline karşı birleşik devrimci güçler olarak konumlanan, ölümsüzleşen tüm yoldaşlarımızı bu eylemimiz ile anıyor ve selamlıyoruz. Başta bu savaşta ölümsüzleşen Ulaş Bardakçı, Tirej Alişer, Özgür Avaroni, Zeynel Seyid Rıza, Sinan Ateş, Taylan Demircioğlu, Nurhak Cem ve Bayram Ali Akdeniz yoldaşların ve tüm Afrin şehitlerinin onurlu yolunu zafere ulaştıracağız, hesap soracağız. Türkiye ve Kürdistan halklarına bir kez daha bu savaşların ve zulümlerin sebebi faşist AKP-MHP rejimine karşı birleşik güçlerimize katılmaya, sömürgeci-işgalci-faşist devleti yıkmaya çağırıyoruz."