2023’te küresel emisyonlar rekor düzeyde arttı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), özellikle kuraklığın neden olduğu düşük hidroelektrik üretimi ve Çin'deki büyüme nedeniyle enerji bağlantılı küresel CO2 emisyonlarının 2023 yılında %1,1 artarak rekor seviyeye ulaştığını belirtti.

Paris merkezli IEA'nın referans raporuna göre, insanlar tarafından salınan karbondioksitin yaklaşık %90'ını oluşturan bu enerji emisyonları geçen yıl 410 milyon ton artarak 37,4 milyar tona ulaştı.

Ancak bu eğilim, emisyonların 2022'de 490 milyon ton arttığı bir önceki yıl kadar kötü görünmüyor.

Rapora göre 2023 bilançosu, dünyanın çeşitli bölgelerini etkileyen şiddetli ve uzun süreli kuraklıkların bir sonucu olarak küresel hidroelektrik üretimindeki rekor düşüş nedeniyle ağırlaştı.

Bu etki tek başına emisyonlarda yaklaşık 170 milyon tonluk bir artışa neden oldu: ilgili ülkeler (Çin, Kanada, Meksika, vb.) fuel oil veya kömür gibi diğer kirletici elektrik üretim araçlarına başvurdu.

Küresel toplama 565 milyon ton CO2 ekleyen Çin, Covid-19 krizinden sonra başlayan yoğun emisyonlu ekonomik büyümeyi sürdürdü. Bu eğilim, GSYİH büyümelerine rağmen emisyonlarının rekor miktarda düştüğünü gören ve kömür kullanımının 1900'lerin başından bu yana en düşük seviyede olduğu gelişmiş ekonomilerinkine ters düşüyor.

IPCC'ye göre, Paris Anlaşması tarafından belirlenen 1,5°C sınırı içinde kalmayı umuyorsak, tüm sektörlerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının 2030 yılına kadar 2019'a kıyasla yüzde 43 oranında düşmesi gerekiyor. Ancak 2023 rakamları doğru yönde ilerleme olmadığını gösteriyor.

Bu küresel emisyonların 2025 yılına kadar zirve yapması bekleniyor. Buna rağmen IEA, yenilenebilir enerjiler de dahil olmak üzere "temiz" enerjilerin sağladığı büyük katkıya vurgu yapıyor.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, "Temiz enerjiye geçiş hızla ilerliyor ve küresel enerji talebi 2023'te 2022'ye göre daha hızlı artsa bile emisyonları azaltıyor" diyor.

2019 ve 2023 yılları arasında enerji kaynaklı emisyonlar yaklaşık 900 milyon ton arttı. Ancak IEA, güneş, rüzgar, nükleer, ısı pompaları ve elektrikli arabalar olmak üzere beş temel teknolojinin kullanılmaması halinde bu rakamın üç kat daha fazla olacağına dikkat çekiyor.