İran: ABD 1.040 yaptırımı kaldırmayı kabul etti

İran yönetimi nükleer müzakereler kapsamında ABD’nin 1.040 yaptırımı kaldırmayı kabul ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani’nin kabine şefi Mahmud Vaizi gazetecilere yaptığı açıklamada Viyana’da devam eden müzakereler çerçevesinde Washington petrol ve deniz sektörlerine yönelik yaptırımları kaldırmayı ve birçok İranlı yöneticiyi kara listeden çıkarmayı kabul ettiğini belirtti.

Vaizi, “Tüm sigorta, petrol ve nakliye konularında anlaşmaya varıldı ve bu anlaşma kapsamında Trump döneminde alınan yaklaşık 1.040 yaptırım kaldırılacak” dedi.

Vaizi’ye göre listeden çıkarılacak kişiler arasında İran Dini Lideri Ali Hamaney’in yakın çevresinden kişiler de var. ABD henüz bu konuya ilişkin herhangi bir yorumda bulunmadı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Amerikalı mevkidaşı Antony Blinken ile yaptığı görüşmeden sonra çarşamba günü yaptığı açıklamada İran nükleerine ilişkin anlaşmanın yeniden canlandırılması amaçlı tartışmaların yakında tamamlanma şansı olduğunu söyledi.

İran’ın yeni cumhurbaşkanı seçilen aşırı muhafazakar İbrahim Reisi ise pazartesi yaptığı açıklamada müzakerelerin uzamasına izin vermeyeceğini söylemişti.