İran, ABD ile tutuklu takası müzakerelerini doğruladı

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Washington ile tutuklu takası konusunda müzakerelerde bulunduklarını doğruladı.

Cumartesi günü Amerikan NBC News kanalına konuşan ABD elçisi Robert Milley, ABD Başkanı Joe Biden’ın İran’da tutuklu tüm Amerikalıların bırakılmasında ısrar ettiğini, “kısmi anlaşma” kabul etmeyeceğini söylemişti.

Milley, tutukluların bırakılmasını “öncelik” olarak niteledi ve İran ile müzakerelerde “bazı ilerlemeler” olduğunu belirtti.

Bir basın toplantısında Milley’in sözleri üzerine bir soruya yanıt veren İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, müzakereleri doğrulayarak, Tahran’ın sadece ABD’de eğil yurtdışında tutuklu tüm İranlıların serbest bırakılması çağrısında bulunduğunu belirtti.

Rebii, “Bu konuda müzakereler devam ediyor” dedi. İran’ın "dünyadaki tüm İranlı tutukluların serbest bırakılması için tüm siyasi mahkumları değiştirmeye hazır" olduğunu söyleyen Rebii, bu İranlı tutuklular arasında “ABD’nin emriyle hapsedilenlerin” de olduğunu ifade etti.

İran resmi haber ajansı Irna’ya göre İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatibzadeh pazartesi günü yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in "tüm İranlı ve Amerikalı mahkumları değiştirme planı sunduğunu" söylemişti.