İran ile yumuşama sinyali: ABD uçak gemisi Körfez’den ayrıldı

ABD uçak gemisi USS Nimitz altı aylık bir konuşlanma ardından Körfez’den ayrıldı. Bu gelişme İran ile ilişkileri yumuşatma sinyali olarak değerlendirildi.

Pentagon sözcüsü John Kirby düzenlediği basın toplantısında Nimitz uçak gemisinin “merkezi komutanlık sorumluluğundaki alandan” çekildiğini bildirdi.

Nimitz Eylül 2020’de İran’ın hareketleriniz izlemek ve Tahran’ın bölgedeki Amerikan güçlerine saldırmaktan caydırmak adına bölgede konuşlandırılmıştı.

Kirby’ye göre ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin herhangi bir saldırıya karşı koymak için “Ortadoğu’da yeterli güçte bir varlıklarının olduğunu” belirtti.

ABD uçak gemisinin bölgeden ayrılmasının İran ile ilişkilerde yumuşama sinyali olup olmadığı sorulduğunda Kirby,  "bakanın, hava kuvvetlerinin hareketini onaylarken jeostratejik ortamı göz önünde bulundurduğunu" vurguladı.

Sözcü, uçak gemisinin ayrıca bölgede uzun süre kaldığını ve bakıma ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

Kirby, bu geminin yerine başka bir geminin konuşlandırılıp konuşlandırılmayacağı konusunda ise “Tehdidin düzeyini sürekli değerlendiriyoruz. Bu tehdide uygun kapasitelerle sürekli yanıt vermeye çalışıyoruz” demekle yetindi.