İsrail medyası: Türkiye ihracata yeniden onay verdi

İsrailli haber sitesi Globes, Türkiye’nin Gazze Savaşı gerekçesiyle askıya aldığı İsrail'e malzeme tedarikinin yeniden başlatılmasına onay verdiğini duyurdu.

Siteye göre İsrail'de Dışişleri Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı, İsrail'in uzun vadede de olsa Türkiye'den ithalata bağımlılığını sona erdirmek için son günlerde hummalı bir çalışma yürütürken, Türk Ticaret Bakanlığı yerel inşaat sektöründeki fabrikalara mektup göndererek onları bilgilendirdi.

Ekonomik haber sitesi Globes'un haberine göre Ankara, İsrail'e inşaat malzemeleri tedarikinin yeniden başlatılması için geçici olarak onay verdi. 

Konuya yakın İsrailli ve Türk yetkililere dayandırılan haberde, Türk Ticaret Bakanlığı'nın ihracat yasağından önce İsrail ile çalışan yerel fabrikalara kararı duyuran mektuplar gönderdiği belirtildi.

Yenilenen izinlerin geçici olduğu ve sadece daha önce İsrail'le çalışan fabrikalara verildiği belirtilen haberde, Türkiye-İsrail Ticaret Odası üst düzey yetkilileri ile Türkiye Ticaret Bakanlığı üst düzey yetkilileri arasında 8 Mayıs Çarşamba günü Ankara'da gerçekleşen bir toplantı ardından bu gelişmenin yaşandığına dikkat çekildi. 

Globes ayrıca, kaynak göstermeden, Dışişleri Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı'nın İsrail'in uzun vadede Türk ithalatına bağımlılığını sona erdirmek için çalıştığını ve Yunan ve Kıbrıslı tedarikçilerle bağları güçlendirmek için çaba sarf edildiğini iddia ediyor.