İsrail Refah’ta katliam yaptı

Filistin Sivil Savunması, İsrail'in Refah'taki bir kampa düzenlediği saldırıda ölü sayısının 40'a yükseldiğini duyurdu.

Filistin Sivil Savunması, Refah’taki saldırıda en az 40 kişinin öldüğünü bildirdi. 

Filistin Kızılayı pazar günü yaptığı açıklamada İsrail saldırısının Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kenti yakınlarında belirlenen insani yardım bölgesini bombaladığını belirtti. 

Kızılay,  X hesabında yaptığı açıklamada, Refah'ın kuzeybatısındaki Birleşmiş Milletler merkezinin yakınında bulunan yerinden edilmiş insanların çadırlarının hedef alındığı belirtti. 

Pazartesi günü Mısır, İsrail güçlerinin “yerinden edilmiş kişilerin çadırlarına yönelik kasıtlı bombardımanını” kınadı.

Kahire'de Mısır Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınlayarak İsrail'e Mısır sınırındaki Filistin kasabası Refah'ta “Uluslararası Adalet Divanı (UAD) tarafından askeri operasyonların derhal durdurulmasına ilişkin alınan tedbirleri uygulama” çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından görevlendirilen ancak örgüt adına konuşmayan Filistin Toprakları Özel Raportörü Francesca Albanese, “Gazze gettosunda daha da fazla dehşet yaşandığından” söz etti. Albanese, X hesabında “Bu zulüm ve uluslararası hukukun açıkça hiçe sayılması kabul edilemez” diye yazdı.

Uluslararası sivil toplum kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar, X hesabında Gazze'de “güvenli bir yer olmadığını bir kez daha gösteren” bu saldırı karşısında “dehşete düştüğünü” ifade etti. Örgüt, bölgede işlettiği bir tıp merkezine “onlarca yaralı ve 15'ten fazla ölü getirildiğini” belirtti.