İtalya’da hükümet kurulamıyor: Draghi’nin adı gündemde

İtalya’da Giuseppe Conte başbakanlığındaki yeni bir koalisyon hükümeti için müzakereler başarısız olurken, Avrupa Merkez Bankası’nın eski başkanının Cumhurbaşkanı tarafından davet edildiği öğrenildi.

İtalya’da eski başbakanlardan Matteo Renzi’nin partisi Italia Viva’nın ayrılması ardından geçtiğimiz ay başlayan hükümet krizi devam ediyor. 

26 Ocak’ta istifasını sunan Başbakan Giuseppe Conte’nin öncülüğünde yeniden bir koalisyon kurulması amaçlı müzakereler başarısız oldu. Dün akşam saatlerinde açıklama yapan Temsilciler Meclis Başkanı Roberto Fico, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella görüşmesi sonrasında müzakerelerin başarısı konusunda umutsuz olduğunu duyurdu.

Partiler üstü olan Conte, daha önce Demokrat Parti (PD), Beş Yıldız Hareketi (M5S) ve Italia Viva’nın oluşturduğu hükümete başkanlık ediyordu.

ESKİ BCE BAŞKANI CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞECEK

Koalisyon görüşmelerinin başarısız olduğuna dair açıklamanın ardından Cumhurbaşkanı Mattarella’nın yapacağı bir başka görüşme ise dikkat çekiyor. Mattarella’nın Avrupa Merkez Bankası (BCE) eski Başkanı Mario Draghi’yi bugün öğle saatlerinde görüşmek üzere davet ettiği öğrenildi.

İtalya’da son hükümet, özellikle Covid-19 kaynaklı krizin aşılmasına dair tartışmalar nedeniyle son bulmuştu. 2020’de ekonomisi yüzde 9’a yakın oranda küçülen İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte, AB’nin ortak finanse edeceği 200 milyar Euro’ya yakın ek bütçenin nasıl kullanılacağına dair tartışmalar sonrasında koalisyonun bir kesimini kaybetmişti.