Şili’de yeni anayasa yazılması için ilk adım

Şili’de halk, yeni anayasayı yazacak 155 kişilik meclisi seçmek için sandık başında.

Güney Amerika ülkelerinden Şili’de 2019 yılı sonunda düzenlenen protesto eylemlerinden sonra halkın taleplerinin kabul edilmesi sonucunda yeni anayasa yazılması konusunda görüş birliğine varılmıştı. Halk anayasayı yazacak 155 kişilik meclisi seçmek için sandık başında.

Şili’de geçtiğimiz aylarda halkın, diktatör Pinochet’in iktidarda olduğu 1973-1990 yılları arasında yürürlüğe koyduğu anayasanın değişmesi talebiyle yoğun bir şekilde protesto eylemleri düzenlenmişti. Protestolar yeni anayasanın yazılması için görüş birliğine varılmıştı. Bu karar çerçevesinde halk, dün ve bugün yeni anayasayı yazacak meclisi seçmek için sandık başında.

Varılan anlaşma kapsamında yeni anayasayı yazacak mecliste yerli halk da temsilcileri de yer alacak.

Ekim 2020’de yapılan referandum sonucunda ülkeyi 1973-1990 yılları arasında yöneten Diktatör Pinochet’in yazdırdığı ve hala yürürlükte olan anayasanın değişmesi sonucu çıkmıştı.

Metro biletlerinin fiyatlarının zamlanması ardından başlayan protesto eylemlerinde halk, neo-liberal politika ile ülkedeki sosyal eşitsizlik politikasının desteklendiğine dikkat çekmişti.

Diego Portales Üniversitesi öğretim görevlilerinden Claudio Fuentes, “Yeni anayasa ile birlikte halk, oyunun kurallarının değişmesi imkanı görüyor. Bir taraftan yaşam şartlarının iyileşmesi beklenirken, diğer taraftan da emeklilik, eğitim ve sağlık konusunda daha iyi hizmet bekliyor” dedi.

Fuentes şu anda yürürlükte olan anayasa ile birlikte birçok alanda özelleşme olduğuna dikkat çekti.

Şili’de 11 milyon seçmen sandıklarda oy kullanmaya çağrılıyor. Aynı zamanda yerel yönetimler ve yerel vali ve kaymakamlar da bu kez ortak bir şekilde seçilecek.