ABD, Türkiye’ye F-35 savaş uçağı teçhizatını durdurdu

ABD’nin Türkiye’ye F-35 savaş uçakları projesiyle ilgili ekipman sevkiyatını durdurduğu bildirildi.

Reuters haber ajansının iki kaynağa dayandırdığı haberine göre Amerikalı yetkililer, Türk mevkidaşlarını F-35 savaş uçakları projesi ile bağlantılı ekipman teslimatının durdurulduğu yönünde haberdar etti.

Bu karar, Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasına karşı, ABD’den gelen ilk somut adım olarak değerlendirildi.

ABD’nin Lockheed Martin şirketi tarafından üretilen F-35 savaş uçaklarının bazı parçaları Türkiye’den tedarik ediliyor.

Adını vermeyen Amerikalı kaynaklar, bundan sonraki eğitim teçhizatının ve F-35 bağlantılı bütün materyallerin sevkiyatının iptal edildiğini açıkladı.

Amerika’nın Sesi radyosuna göre Pentagon'dan yapılan açıklamada da haber doğrulandı. Pentagon şu açıklamada bulundu: "Türkiye'nin S-400 teslimatına devam etme konusundaki net kararı göz önünde bulundurularak, Türkiye'nin F-35 operasyonel kapasitesiyle bağlantılı teslimat ve faaliyetler askıya alınmıştır. Bu önemli konuyla ilgili Türkiye ile diyaloğumuz devam etmektedir."

“Türkiye’nin programdan ayrılması halinde F-35 tedarik zincirinin olumsuz etkilenmemesi için gerekli adımları attık" diyen Pentagon, Türkiye’nin F-35 savaş uçakları için ürettiği parçaların yerini alabilecek olası ikincil kaynakların geliştirilmeye başlandığını kaydetti.

Mart ayı sonunda da Reuters ajansına konuşan Amerikalı yetkililer, Türkiye’nin F-35 savaş jeti projesinden çıkarılmasının üretim sürecindeki tamamlayıcı rolü nedeniyle sıkıntılı olacağını ama, imkansız olmadığını açıklamışlardı. Bir yetkili, Türkiye'den alınan bazı parçaların üretimi için başka şirketlerin teklifleri olduğunu sözlerine eklerken, "Türkiye'nin yeri doldurulmaz değil" demişti.

Amerikalı yetkililer daha önce de ABD’nin Türkiye’ye trilyon dolarlık F-35 savaş uçaklarının teslimatı konusunda yapılan hazırlıkları askıya alabileceği uyarısında bulunmuştu.

ABD ve F-35 savaş uçağına sahip diğer NATO müttefikleri, S-400 konusunda endişeliler. Özellikle Rusya’nın, S-400 füze savunma sistemi ile F-35'leri nasıl tespit ve takip edebileceğini öğrenmesinden ve bu uçakların gelecekte Rus yapımı silahlara karşı daha savunmasız hale gelmesinden endişe duyuyor.