Afganistan Savunma Bakanı’na saldırıyı Taliban üstlendi

Afganistan Savunma Bakanı’nın evine yönelik düzenlenen intihar saldırısını Taliban üstlendi.

Salı gecesi Savunma Bakanı’nın evine yönelik intihar saldırısı düzenlendi. Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid yaptığı yazılı açıklamada Savunma Bakanı’nın evine yönelik intihar saldırısının “hafif ve ağır silahlı bir grup mücahidin” gerçekleştirdiğini belirtti.

Kabil’de aylar sonra Talibanlar ilk defa bu düzeyde bir saldırıyı üstleniyor. Saldırıda üç kişi yaralandı.

Mücahid, bu saldırının hükümet yetkililerine karşı gelecek saldırıların “başlangıcı” olduğu uyarısında bulundu.

Güvenlik kaynaklarına göre Taliban üyesi bomba yüklü bir araçla, Savunma Bakanı’nın komşusu bir milletvekilinin evinin önünde üzerindeki bombaları patlattı. Bakan Bismillah Muhammedi’nin yara almadığı belirtildi.

Güvenlik güçlerinin saldırganları ancak beş saatte etkisiz hale getirebildikleri ifade edildi. İçişleri Bakanlığı’na göre bunlarda biri patlayan araçta, üçü de çatışmalarda öldürüldü.

Bu saldırı, ultra güvenlikli Yeşil Bölge’nin çok yakınında meydana geldi.

Çarşamba sabahı da Kabil’de bir mayın patlaması meydana geldi.

Taliban ile ABD arasında Şubat 2020’de Doha’da imzalanan anlaşma yabancı güçlerin Afganistan’dan çıkmasını öngörürken, en azından kağıt üzerinde büyük kentlere yönelik saldırıları engelliyordu.

LEŞKERGAH’DA SİVİLLER MAHSUR KALDI

Öte yandan Helmand vilayetinin başkenti Leşkergah’da son 20 yılın en şiddetli çatışmaları yaşanıyor. Kent sakinleri, ordunun verdiği talimatlara uyarak kaçmaya çalışsa da yoğun çatışmalar nedeniyle kaçacak yer olmadığı ifade ediliyor. 200 bin nüfuslu kentte siviller mahsur kalmış durumda. BM’nin Afganistan Misyonu UNAMA Salı günü yaptığı açıklamada son 24 saatte en az 40 sivilin öldüğü, 118’inin yaralandığını bildirmişti.

HERAT VE KANDAHAR DOLAYLARINDA ÇATIŞMA

Talibanlar son üç ay içerisinde geniş kırsal alanları kontrolüne alırken, kilit önemdeki sınır kapıları da Talibanların eline geçti.

Bir çok vilayet başkenti de kuşatma altında bulunuyor. Büyük kentler halen ordunun denetiminde. Düşmeleri halinde iktidar için büyük bir darbe olacak.

Mevcut durumda son birkaç gündür Talibanlar ile hükümet güçleri arasında güneydeki Kandahar ve batıdaki Herat kentlerinin çevrelerinde çatışmalar yaşanıyor. Kandar ülkenin ikinci, Herat üçüncü büyük kenti olarak dikkat çekiyor.