AKPM'den Türkiye'ye 'Öcalan' çağrısı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Daimi Komitesi, Türkiye'ye ilişkin İzleme Komitesi'nin raporunu onayladı. Rapora, İmralı'daki tecridin kaldırılması yönünde bir madde de eklendi.

22 ve 23 Ekim'de raporu tartışmak için toplanan Daimi Komite, İzleme Komitesi'nin Türkiye'de sivil muhalefet ve siyasi muhalefete yönelik baskılarını ele alan raporunu onayladı. Rapora sadece Türkiye ve Ermenilere karşı savaş halinde olan ittifakı Azerbaycan karşı çıktı. Ancak raporun onaylanmasına engel olamadı.

Rapor, İsveçli parlamenter Thomas Hammarberg ve Birleşik Krallık'tan John Howell tarafından hazırlanmıştı.

Daimi Komite karar tasarısında, Türkiye'de soruşturma ve kovuşturmaların yerel politikacılar, milletvekilleri ve eski milletvekilleri, muhalefet partileri ve avukatları hedef aldığını kaydetti.

Parlamenterler, Türk iktidarının gazeteciler, sivil toplum aktivistleri ve diğer gruplar üzerinde sürekli aşırı baskı uygulandığını vurguladı.

Parlamenterler "Ne yazık ki, genel durum 2019'dan bu yana iyileşmedi" dedi. Buna ek olarak, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Türkiye için izleme prosedürünü yeniden açtığı 2017'de, atıfta bulunulan konuların çoğunun, “2020'de endişe konusu olmaya devam ettiği" ifade edildi.

Daimi Komite, kararında yetkililerin Türkiye'deki demokratik kurumların işleyişi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı olmak üzere üç farklı alanda atmalarını beklediği ayrıntılı bir dizi adım sıraladı.

Parlamenterler, “güçlü ve gerçek bir siyasi irade olması koşuluyla, Türk halkının ve yetkililerinin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanındaki eksiklikleri ele alma ve telafi etme yeteneklerinden emin olduklarını” belirttiler.

İŞGALLER DE RAPOR EDİLECEK

Bununla birlikte Türkiye’nin “gerçekten demokrasiye bağlı olan canlı sivil ve siyasi toplumu" övüldü.

Daimi Komite ayrıca, "askeri operasyonlar" da dahil olmak üzere Türkiye’nin dış eylemleriyle ilgili “ciddi endişelerin” ortaya çıktığını ve bu konuyu gelecekteki raporlara dahil etmeye karar verdiğini kaydetti.

CPT'NİN İMRALI TAVSİYELERİ YERİNE GETİRİLMELİ

Daimi Komite'nin kabul ettiği raporda özellikle İmralı tecridine de yer verildi. Türk heyetinin bu maddeyi çıkarmak için özel çaba sarf ettiği ancak başarılı olmadığı öğrenildi.

AKMP raporda, polis karakolları ve gözaltı merkezlerinde işkence yapıldığına dair inandırıcı iddialardan derinden endişe duyduklarını belirterek "Türk yetkililerin bu iddialara derhal yanıt vermesini" beklediklerini ifade etti.

Raporda, "Meclis (AKPM), İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) tarafından 2017 ve 2019 yıllarında hazırlanan iki raporun Ağustos 2020'de yayınlanmasını memnuniyetle karşılarken, Türk makamlarını herhangi bir ek gecikme olmaksızın CPT'nin2016 raporunu yayınlamasına onay vermesi ve İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde dış dünya ile tüm bağlantıları kesilen Sayın Abdullah Öcalan'ın ve diğer tutukluların durumuna ilişkin olanlar dahil olmak üzere CPT'nin dile getirdiği tüm tavsiyeler hayata geçirilmeli" denildi.

HDP'YE YÖNELİK SON GÖZALTILAR KINANDI

HDP'li vekiller ve belediye başkanlarına yönelik tutuklamalar ve belediye gasplarına da vurgu yapılan raporda, "Meclis, Kars eş başkanları ve eski milletvekilleri dahil olmak üzere HDP üyelerine karşı son kitlesel tutuklamaları kınar" denildi.