Arap Yarımadası El Kaidesi’nin lideri yakalandı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulan bir rapora göre Arap Yarımadası El Kaidesi’nin bir yıl önce başına geçen Halid Batarfi (Ebu Miqdad El Kindi), geçtiğimiz Ekim ayında Yemen’de düzenlenen bir operasyonda yakalandı.

BM’nin raporu Perşembe günü kamuoyuna açıklandı.  Güvenlik Konseyi’ne sunulan rapora göre Ekim 2020’de Yemen’in El Mahra ilinin yönetim merkezi El Gayda’da düzenlenen operasyonda Halid Batarfi yakalandı.

Aynı operasyonda Batarfi’nin yardımcısı Saad Atif el Aluqui’nin ise öldüğü bildirildi.

Belgede Batarfi’nin kimin tarafından alındığı ve akıbeti konusunda bilgi yer almıyor.

Ancak bu belge, Batarfi’nin yakalandığına dair ilk resmi açıklama niteliğinde. Daha önce bir çok kez bu tür iddialar ortaya atılmış ancak doğrulanamamıştı.

Raporda, Arap Yarımadası El Kaidesi’nin komutanlık bünyesindeki kayıpların yanısıra, bu örgütün kendi saflarında bölünmeler ve firarlardan dolayı erozyon yaşadığı belirtiliyor. Ancak Yemen’e yerleşen bu cihatçı grubun “artan bir tehdit” oluşturmaya devam ettiği ifade ediliyor.

Arap Yarımadası El Kaidesi, Ocak 2009’da El Kaide’nin Yemen ve Suudi bileşenlerinin birleşimi sonucunda kuruldu. Bu cihatçı selefi örgüt 2011’den itibaren kendisini “Ensar-ul Şeriat” olarak adlandırdı. Temel olarak Yemen’de aktif olan örgüt, Avrupa’da da güçlü bir etkiye sahip.