BM: Çad’da halkın üçte biri insani yardıma muhtaç

BM, Çad'da nüfusun üçte biri acil insani yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Çad’da yaklaşık 5,5 milyon kişinin gıda güvenliğinden yoksun ve 1,7 milyon kişinin de sağlık hizmetlerine düzenli erişimden yoksun olduğunu belirtti.

BM dün yaptığı açıklamada, Çad nüfusunun üçte birinin veya 5,5 milyon insanın acil insani yardıma ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, uluslararası toplumu hızlı bir şekilde ek fonları serbest bırakmaya çağırdı.

BM, Orta Afrika'daki ve neredeyse tamamı Sahel şeridindeki Çad’ın üç insani krizle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Çad’ın bir milyon yerinden edilmiş kişiye ve mülteciye ev sahipliği yaptığını da ifade eden BM, 460.000 ülke içinde yerinden edilmiş insana ek olarak, çoğu on yıldan uzun süredir komşu ülkeler Sudan, Orta Afrika ve Nijerya'dan 500.000'den fazla mültecinin yaşadığını da hatırlattı.

BM, Çad’da insani müdahale programı kapsamında ödenmesi gereken fonların çok kısıtlı bir bölümünün ulaştığını da belirtti.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi ise (OCHA), özellikle beslenme, sağlık, barınma ve yardım alanlarında hızlı müdahaleler için “Acil olarak daha fazla kaynağa ihtiyacımız var” açıklamasında bulundu.